Rodinný dom v Detve údajne zasiahol guľový blesk

Škody po blesku.
Škody po blesku. Zdroj: TV Markíza

Majiteľka domu utrpela šok.

Silná rana a guľový blesk priamo v dome. Takto dnes opísali ľudia v Detve prírodný úkaz, po ktorom zasahovali aj hasiči. Blesk zničil strechu, vybil okno a vnútri po ňom ostala obrovská diera.

„Do komína vletel asi guľový blesk a tam, ako je ta rozvodná skriňa, aj to rozbilo cele," opisuje udalosť. Tento muž býva oproti zasiahnutému domu, aj jemu počas búrky vypadla elektrina. Predpoludním začul ohlušujúcu ranu, hneď sa vybral von pozrieť sa, čo sa deje.

„Komín bol spadnutý do vnútorných priestorov domu, v betónovej platni je diera, elektrické vodiče sú poškodene, a to aj v rozvodni, všetko nasvedčuje tomu, že do domu naozaj udrel blesk," potvrdil hasič.

Obyvateľke domu sa našťastie nič nestalo. Utrpela ale silný šok. Záchranári ju ošetrili na mieste, nemuseli ju prevážať do nemocnice. S nami sa rozprávať odmieta. Ani chlapom, ktorí už popoludní pomáhali pri oprave nebolo do reči.

Guľový blesk je podľa lovca búrok Martina Žeca dosiaľ nepreskúmaný a dosť zriedkavý jav. Ani veda nemá odpoveď na to, ako presne a prečo vzniká. Existujú dve najčastejšie vysvetlenia. Prvé je, že blesk udrie do zeme a vytvorí sa akási para kremíka, ktorý putuje medzi vrstvami ovzdušia.

„Druhá je o plazme, ktorá sa silno nahreje pri extrémnom výboji a v rámci elektrónovej vrstvy putuje ďalej vzduchom, väčšinou horizontálne," vysvetľuje lovec búrok.

Či dnes zasiahol dom v úzkej detvianskej uličke naozaj guľový blesk, si netrúfli úplne potvrdiť ani hasiči. Údajne ale úkaz zmizol po tom, ako obyvateľ domu otvoril dvere.

Pozrite si reportáž Martiny Kašiarovej:


DETVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Detva

Dôležité udalosti