Nový rebríček univerzít podľa nezamestnanosti absolventov. Od najhoršej

Univerzita Komenského
Zdroj: SITA

Stále platí, že s vysokoškolským diplomom sa človek zamestná skôr, ale situácia sa predsa len zhoršila.

Mimovládny inštitút INEKO zverejnil rebríček vysokých škôl podľa počtu absolventov, ktorí si po skončení školy nenašli prácu. Do rebríčka analytici zaradili 30 z 36 existujúcich verejných, súkromných a štátnych škôl (nehodnotili Dubnický technologický inštitút v Dubnici nad Váhom, Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta v Banskej Štiavnici, Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií, Akadémia médií v Bratislave, Vysoká škola Goethe Uni Bratislava a Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika)
 - viaceré ešte nemali absolventov, ktorých by bolo možné porovnávať.

Naďalej platí, že človek s vysokoškolským diplomom sa zamestná skôr než bez neho, ale situácia sa predsa len zhoršuje. V roku 2010 zamierilo na úrady práce 7,08 percenta absolventov, vlani už 10,68 percenta.

Ešte zaujímavejšou je tabuľka, koľko nezamestnaných absolventov nemá prácu ani rok od ukončenia štúdia. V roku 2010 ich bolo len 0,49 percenta, vlani už 2,17 percenta. Medzi jednotlivými školami nie sú veľké rozdiely, a to bez ohľadu na to, či sú verejné, súkromné alebo štátne. "Ak si aj absolvent nenájde prácu hneď (v priebehu pár mesiacov), tak väčšinou už do roka s tým problém nem," napísali autori štúdie.

Medzičasom už najväčšia vlna záujmu o vysoké školy na Slovensku odznela a počet uchádzačov o štúdium klesá.

Miera nezamestnanosti absolventov škôl v percentách po roku od ukončenia štúdia, v prvom stĺpci za názvom školy sú údaje za rok 2013; v ďalších za rok 2012, 2011 a 2010:


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti