Zvyšovanie cien materiálov môže stopnúť súčasnú výstavbu, ale ohroziť aj nové projekty

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Ak vláda rýchlo nezareaguje, niektorí stavbári uvažujú, že odstúpia od zmlúv.

Prudký nárast cien stavebných materiálov môže až zastaviť súčasnú výstavbu, či vážne ohroziť pripravené projekty. Stavebníci a investori najmä z verejného sektora odkazujú , že je najvyšší čas rýchlo zareagovať.

Na konci zimy pri podpisovaní zmluvy na vybudovanie obchvatu Tvrdošína málokto predpokladal, že už v júli bude Žilinský kraj rokovať o navýšení ceny. Len betonárska výstuž zdražela o 2,5 milióna eur.

Stavba štvorkilometrového úseku R3 za 63 miliónov je na začiatku. Pokračovanie závisí od dohody o novej cene. „Trh ešte nie je stabilný. „Ceny vstupných materiálov neustále stúpajú, ale môžeme sa pohybovať na úrovni 10 percent a viac," vysvetlil nám výrobno-technický riaditeľ Rastislav Pauliny.

Zdroj: TV Markíza

Milióny navyše pri obchvate Tvrdošína môžu byť v konečnom dôsledku len kvapkou v mori problémov, ktoré zdražovanie stavebným firmám a verejným obstarávateľom prinieslo, alebo ešte prinesie.

„Aktuálne máme na stole požiadavky na úrovni zhruba 40 miliónov eur z dôvodu navýšenia cien vstupných materiálov, dá sa povedať zo všetkých stavieb," napísala NDS v stnaovisku.

Pri cestách vysúťažené sumy narástli v priemere do 20 percent. Podľa slov prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Pavla Kováčika v niektorých špecifických prípadoch, ako napríklad výstavba oceľového mostu, kde oceľ zdražela až o 100 percent, tak cenový nárast môže byť aj o štvrtinu.

Týka sa to všetkých stavieb a vplýva to vplyv aj na práve súťažené projekty, alebo tie pred podpísaním zmlúv. Ohroziť to môže aj čerpanie eurofondov.

„Niekde sú dohodnuté termíny a keď sa bude musieť súťaž opakovať, tzn. že už eurofondy sa nebudú môcť čerpať," tvrdí podpredseda kraja Igor Janckulík.

Povolené navýšenie ceny pri verejných zákazkách je väčšinou 10 až 15 percent a to je málo. Všetci sa zhodujú, že vláda musí urýchlene konať. Ceny materiálov zrejme neklesnú.

„Musela by prísť len nejaká veľká kríza a oslabenie záujmu o stavebníctvo, aby tie ceny znova klesli," myslí si ekonóm zo SAV Vladimír Baláž.

Premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková nám povedala, že Eduard Heger o tejto problematike vie. Zatiaľ však s ministrami spoločne na túto tému nerokovali, ale napríklad minister dopravy Andrej Doležal už avizoval, že ho požiada o stretnutie.

Úrad pre verejné obstarávanie chce čísla od štatistického úradu a obrátil sa aj na Európsku komisiu.

„Informácie získané od EK, resp. poznanie situácie v okolitých členských štátoch sú potrebné pre zaistenie predvídateľnosti rozhodnutí a stanovísk úradu," doplnila riaditeľka tlačového odboru ÚVO Janka Zvončeková.

Kováčik je presvedčený, že niektoré stavebné firmy prerušujú výstavbu, prípadne uvažujú odstúpiť od zmlúv.

Viac v reportáži Mária Kermieta:

TVRDOŠÍN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stavba

Dôležité udalosti