Ceny nehnuteľností raketovo rástli. Doteraz také na Slovensku ešte neboli

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Dopyt po bývaní bol väčší ako ponuka.

Otvorená ekonomika prináša aj raketový rast cien nehnuteľností. Potvrdila to Národná banka Slovenska v poslednej štatistike. V druhom kvartáli tohto roka sa ceny zvýšili oproti prvým trom mesiacom roka o 6,4 percenta.

Medziročne sú ceny vyššie až o 18,6 percenta, čo je najvyššia hranica, akú sme na Slovensku doposiaľ zaznamenali. Priemerná cena realít na bývanie v druhom štvrťroku vzrástla o takmer 123 eur, za štvorcový meter tak zaplatíte priemerne 2 052 eur.

Analytici tvrdia, že mierny rast cien očakávali, no tempo rastu cien nehnuteľností je prekvapením. Z regionálneho hľadiska rástli ponukové ceny bývania najviac už štandardne v Bratislave, ale aj v Trenčianskom kraji.

„Za ten hlavný dôvod prečo ceny nehnuteľností rastú v druhom štvrťroku rýchlejšie ako predtým považujeme otváranie ekonomiky po druhej vlne pandémie, s tým prišlo oživenie ekonomiky.To, čo je najdôležitejšie pre realitný trh je, že dopytová stránka trhu zažila výraznejšie oživenie ako ponuková stránka," myslí si analytik NBS Roman Vrbovský.

To znamená, že ľudia mali obrovský záujem o vlastné bývanie aj napriek nedostatočnej ponuke na trhu. A to predovšetkým pre stále dobrú dostupnosť hypoték. Úrokové sadzby sú na svojich minimách.

Čistý prírastok nových úverov na bývanie bol v máji dokonca najvyšší od roku 2006, odkedy sa tieto údaje sledujú. A tak mohli ceny raketovo rásť.

Zdroj: nbs.sk

Výraznejší nárast medzi kvartálmi vidieť ale pri domoch, kde sa priemerná cena zastavila na sume 1 560 eur za štvorcový meter. Zdá sa, že ľudia reagujú na prípadné ďalšie lockdown a hľadajú väčší komfort.

Draželi ale aj všetky typy bytov, kde sa priemer v druhom kvartáli roka drží na vyše 2 200 eurách za štvorcový meter. Dobrý dvojizbový byt vo vyhľadávanej lokalite odchádza z trhu rádovo v dňoch či týždňoch.

Tým, že je ponuka ale úzka, rastú ceny tak nových, ako aj starších bytov. „Veľmi ťažko sa motivuje k predaju starších nehnuteľnosti pokiaľ predávajúci majú pocit, že tempo rastu je rýchle a o mesiac zarobia ešte viac, a preto vidíme, že je problém získať nové ponuky do predaja," vysvetlil analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazik.

A kým sa tak nestane, ceny sa pribrzdia len pomaly. Na to, aby sme zmenili smerovanie realitného trhu by sme potrebovali doliať celkom výraznú ponuku, na to aby bolo z čoho vyberať, aby zároveň si nehnuteľnosti konkurovali cenovo, či už sú to nové projekty, ktoré by vedeli prísť so zaujímavou cenovkou, ale aj staršie nehnuteľnosti.

Vývoj bude teraz ale závisieť najmä od sily a dĺžky trvania očakávanej ďalšej vlny pandémie.

Tému spracovala Andrea Mačošková.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nehnuteľnosti

Dôležité udalosti