Odborníčka tvrdí, že deti stačí okúpať dvakrát za týždeň

Odborníčka tvrdí, že deti stačí okúpať dvakrát za týždeň
Zdroj: Shutterstock.com/ PH888

Platí to pre deti vo veku od 6 do 11 rokov.

Hollywoodska dvojica Mila Kunis a Ashton Kutcher rozprúdili na sociálnych sieťach búrlivú debatu po tom, ako zverejnili príspevok, že svoje deti kúpu vtedy, keď už na nich vidia špinu. Kým mnohí rodičia sa poriadne vytočili, odborníci tvrdia, že uvoľnený prístup k hygiene detí je v poriadku.

Britská odborníčka na tehotenstvo, pôrod a rodičovstvo s viac ako 20-ročnými skúsenosťami Angela Spencer pre DailyMail uviedla, že aj keď existujú prísnejšie hygienické pravidlá pri dojčatách a batoľatách, pri deťoch v školskom veku nie sú až také prísne. Podľa nej je v poriadku, ak dieťa okúpete dvakrát za týždeň. Spoliehať by ste sa mali na zdravý rozum.

 „Ak malo dieťa náročný deň, je špinavé a potrebuje sa okúpať, okúpte ho. Ak malo pohodovejší deň a pri aktivitách sa až tak nezašpinilo, tak sa stačí postarať o vlasy a zuby,“ uviedla.

S jej názorom sa stotožňuje aj American Academy of Dermatology Association, ktorá radí, že deti vo veku od 6 do 11 rokov sa majú kúpať minimálne raz alebo dvakrát za týždeň. Samozrejme, že pokiaľ ich kúpete častejšie, tak im to neuškodí.

Pozor si však treba dávať na nadmernú hygienu. Najmä pri malých deťoch, ktoré majú ešte citlivú pokožku. Tá sa rýchlejšie vysušuje a častým umývaním môžu prísť silné reakcie na hygienické produkty.

Rovnakú teóriu razia aj hollywoodski rodičia Mila Kunis a Ashton Kutcher. V podcaste Armchair Expert povedali, že nemá zmysel kúpať ich dcérku Wyatt (6) a syna Dimitriho (4) keď to nepotrebujú.

Zdroj: shutterstock.com/ Heidi Brand

Na sociálnych sieťach sa našli rodičia, ktorí tvrdia to isté. „V tomto som s nimi. Kúpanie dvoch malých detí každý deň je náročné. Navyše im to môže vysušiť pokožku,“ napísala jedna z mamičiek. „Pokiaľ sa nehrajú v hline, v blate, neplávajú v jazere alebo nešportujú, tak ich netreba kúpať každý deň,“ napísal iný diskutujúci.

Našli sa aj príspevky z druhého tábora. „Svoje štyri deti kúpem každý deň. A to pracujem, nemám peniaze nazvyš, ale to je úloha rodičov, aby boli vaše deti čisté,“ napísala iná mamička.

„Ľudia, ktorí neumývajú svoje deti, pokiaľ "neuvidia špinu", sú potom u nás neustále v ordinácii či na pohotovosti, pretože ich deti majú kožné infekcie, lišaje, vši a iné. Ako pracovník v nemocnici viem povedať, kto kúpe svoje deti a kto nie,“ napísal istý muž.

Asociácia dermatológov v Spojených štátoch zdôrazňuje, že všetko závisí od toho, aké majú deti od 6 do 11 rokov aktivity. Pokiaľ športujú, kúpu sa v bazéne, jazere, zašpinia sa pri hre vonku alebo sa zapotia, tak je logické, že sa v ten deň okúpu. Pokiaľ nemajú taký aktívny deň, nie je to potrebné.

Iné je, keď je už dieťa v puberte. Vtedy by sa malo kúpať denne, dvakrát denne si umyť tvár, aby odstránilo mastnotu a nečistoty.

Iné pravidlá zase platia pri bábätkách. „Je dôležité, aby ste novorodenca hneď nekúpali, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ich pokožka je pokrytá ochrannou látkou prezývanou vernix, ktorá je pre ňu len prospešná. Kúpeľ raz za týždeň by mal stačiť. Treba sa len každý večer pred spaním ubezpečiť, že majú čisté ruky, tvár a intímne partie,“ dodala Angela Spencer. 

BRATISLAVA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti