Bratislavu čakajú ďalšie protesty. Kotleba hrozí blokádou hlavného mesta

Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia.

Vo štvrtok (5.8.) a v piatok (6.8.) čakajú obyvateľov hlavného mesta zrejme ďalšie protesty. Opäť sa pred Úradom vlády stretnú odporcovia očkovania a pandemických opatrení. Šéf ĽSNS Marian Kotleba hrozí väčšou blokádou Bratislavy, zvážať chce ľudí z celého Slovenska.

V najnovšom videu vyzýva, aby sa na proteste zúčastnili peší, cyklisti, vodiči áut, traktoristi, kamionisti a všetci ostatní. „Tentokrát pôjde o omnoho viac dopravných uzlov,“ avizuje líder strany.

Protest bude podľa neho organizovaný spontánne aktivistami tak, ako ten minulý týždeň. Jeho strana ho však podporí a z viacerých miest chce vyslať autobusy. Demonštrantom prisľúbil aj občerstvenie.

Na videu sa chváli, že minulotýždňový protest sa ukázal ako úspešný. Tvrdí, že aktivisti, ktorí ho organizovali, ho požiadali, aby informoval, že sa chystá ďalšie pokračovanie.

Polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave pripravuje v súvislosti s plánovanými verejnými zhromaždeniami bezpečnostné opatrenie. „Na území Bratislavy sa podľa doterajších informácii majú uskutočniť dve verejné zhromaždenia - z toho jedno oznámené a druhé neoznámené, pričom k účasti na týchto zhromaždeniach je verejnosť podnecovaná najmä prostredníctvom sociálnych sietí,“ informuje hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Občanov, ktorí sa týchto zhromaždení mienia zúčastniť polícia vyzýva, aby pri využívaní svojho práva vyjadriť názor nenarúšali verejný poriadok a neporušovali svoje povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov.

Verejný poriadok bude zabezpečovať dostatočný počet policajtov, či už z radov poriadkovej, dopravnej ako aj kriminálnej polície. „Tak ako aj pri iných zhromaždeniach, aj pri týchto bude polícia postupovať v súlade so zákonom. V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore zakročí a to formou intervenčného zásahu poriadkových jednotiek voči osobám, ktoré sa takýchto konaní budú dopúšťať,“ upozorňuje polícia.

Dopravní policajti budú situáciu v cestnej premávke monitorovať a podľa jej vývoja operatívne reagovať. „Na vodičov touto cestou apelujeme, aby sa vyhli miestam konania sa zhromaždení, rešpektovali pokyny polície,“ uvádza Szeiff.

Minulotýždňový protest bol neohlásený. Policajti zasiahli až po osmich hodinách.

Policajti po ôsmich hodinách zakročili v centre Bratislavy. Protest rozpustili

Polícia sleduje dianie aj výzvy na sociálnych sieťach

Polícia sa aj naďalej zaoberá objasňovaním okolností a možnými trestnoprávnymi dôsledkami voči osobám v súvislosti so štvrtkovými a piatkovými (29. a 30. 7.) protestami v hlavnom meste. Potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. Polícia sa tiež zaoberá výzvami na poškodzovanie majetku, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach, a upozorňuje na hroziace pokuty.

„Objasňovaním okolností, ako aj možným vyvodením trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám v súvislosti s verejnými zhromaždeniami sa v súčasnosti aj naďalej zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave I,“ spresnil Szeiff.

Zároveň uistil, že polícia sleduje aj dianie a výzvy na sociálnych sieťach. „Polícia sa zaoberá každým podnetom alebo prípadom, o ktorom sa dozvie, a v prípade protiprávneho konania, na ktorého riešenie je príslušná, postupuje či už podľa Trestného poriadku, alebo priestupkového zákona,“ vysvetlil hovorca. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre v súvislosti s viacerými výzvami na poškodzovanie majetku, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach, upozorňuje, že v prípade spáchania takého priestupku proti majetku hrozí vinníkovi pokuta do 331 eur.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Patrik Hujsa pre TASR pripomenul, že pri možnom podozrení zo spáchania trestného činu sa na políciu môže obrátiť ktokoľvek. „V prípade, že si myslíte, že sa niekto dopustil trestného činu, nič vám nebráni sa obrátiť s trestným oznámením na orgány činné v trestnom konaní. Posúdenie skutku, či ide o trestný čin, závisí od posúdenia tej ktorej konkrétnej situácie príslušným orgánom,“ objasnil Hujsa. Zároveň dodal, že krajský prokurátor v Bratislave o možných podnetoch a následne prijatých opatreniach hovoril aj s riaditeľom odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave.

Odklonia mestskú dopravu

Dopravný podnik Bratislava (DPB) sa pre avizované protesty pripravuje na odklon minimálne 11 autobusových a trolejbusových liniek MHD. Tie budú v prípade zablokovaných ulíc a križovatiek premávať po obchádzkových trasách, informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

Do ulíc vypraví dopravca tiež záložné vozidlá, vďaka ktorým sa majú posilniť jednotlivé spoje. „Premávku MHD bude koordinovať mimoriadne posilnený tím 15 dispečerov, a to priamo v teréne aj v centrále DPB,“ poznamenal Chlebovec.

Ak sa zopakuje situácia z minulého týždňa, keď demonštranti zablokovali cesty a centrum mesta zostalo na niekoľko hodín paralyzované, DPB v danom úseku preruší premávku dotknutých liniek. Tie budú premávať po obchádzkových trasách. Dopravca deklaruje, že bude verejnosť nepretržite informovať prostredníctvom elektronických infotabúľ na zastávkach, webu a sociálnych sietí.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marian Kotleba

Dôležité udalosti