Viete, do akého kontajnera vyhodiť téglik z jogurtu, detskú plienku alebo zrkadlo?

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Systém je úplne jednoduchý.

Aj prázdne blistre od liekov či obaly od korenín možno recyklovať. Naopak, do triedeného zberu nepatria špinavé vreckovky, plienky či infekčný odpad.

„Občas sa stretneme aj s odpadom, ktorý nám pri triedení robí vrásky na tvári," skonštatovala Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.

Rolka z WC papiera a vreckovky

Poukázala na to, že obaly na vajíčka a rolky od toaletného papiera, napriek tomu, že sa dlho tvrdil opak, patria do modrého kontajnera či vreca na papier.

„Nesmú však byť mokré ani mastné, aby sa neznehodnotil ostatný vytriedený papier," upozornila Kretter.

Zdroj: Roman Tiraspolsky/shutterstock.com

Špinavé papierové vreckovky a mokré utierky do papiera nepatria. „A to nielen z hygienických dôvodov. Recyklácii papiera bráni akékoľvek znečistenie," doplnila.

Tégliky z jogurtov

Obalový polysterén patrí do kontajnera alebo vreca, ktoré je určené pre plasty. Stavebný polystyrén je zase potrebné odniesť na zberný dvor. „Tégliky z jogurtov bez hrubých zvyškov patria do plastu. Viečka z téglikov oddeľte a vyhoďte do triedeného zberu kovov. Aj pokiaľ je v obci spoločný zber kovov a plastov, viečko treba od téglika vždy oddeliť," priblížila ďalej Kretter.

Blistre z liekov

Prázdne blistre od liekov sú viacvrstvovým kompozitným obalom, pretože sa skladajú z plastu a hliníkovej fólie. „Nie je možné ich od seba oddeliť a samostatne vytriediť. Takýto obal triedime podľa toho, ktorý materiál je v obale najviac zastúpený. V tomto prípade je to plast, a tak blistre triedime spolu s plastmi," ozrejmila Kretter.

Rúška

Infekčný materiál ako použité jednorazové rúška, respirátory ani rukavice nepatria do triedeného zberu. „Z dôvodu možnej infekcie ich treba zabaliť do plastovej tašky alebo vrecka, pevne ho uzavrieť a vyhodiť do zmesového odpadu," uviedla Kretter.

Alobal

Niektoré obaly z korenia tvorí z vonkajšej strany papier a z vnútornej hliník. Aj keď je v tomto prípade väčšinovou zložkou papier, nepatria do triedeného zberu papiera.

Prečítaje si aj: Balenie potravín: Vráťte sa ku klasike, alobal a fólia nie sú na všetko dobré

„Triedia sa spolu s nápojovými kartónmi - obalmi z mlieka či džúsu. Ak má mesto alebo obec osobitný zber nápojových kartónov, prislúcha mu oranžová farba kontajnera či vreca. Často sa však triedia spoločne s plastmi, prípadne i kovovými obalmi," zhrnula Kretter.

Zrkadlo a detské plienky

Autosklo ani zrkadlo nemožno vyhodiť do kontajnera na sklo. Patria na zberný dvor. „Ak chceme vyhodiť malé, rozbité zrkadlo, môžeme ho vyhodiť aj do zmesového kontajnera," doplnila Kretter.

Detské plienky sa podľa jej slov zatiaľ nerecyklujú, a preto nepatria do triedeného zberu. Treba ich vyhodiť do zmesového kontajnera, nakoľko sú nielenže vyrobené z viacerých materiálov, ale aj znečistené.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.