Údajne má každý z nás tri tváre

Ilustračná snímka.
Zdroj: ArtFamily/shutterstock.com

Pretvarovať sa dokázali už ľudia v antike.

Určite ste aj vy zažili, že ste sa museli napr. pri rozhovore pretvarovať alebo sa smiať, hoci sa vám nechcelo. Údajne každý z nás má v sebe až tri rôzne masky tváre.

Nielen dnes, v čase sociálnych sietí, ale už sa vznikom divadla v antikesme vedeli, že sa ľudia dokážu skvele pretvarovať. Ktorá je teda tá pravá a prečo sa za ne skrývame?

Pretvárka na sociálnych sieťach

Influencerov vždy vidíte napr. v ich typickej insta-póze s nohou vpredu, ľahko vystrčeným zadočkom, úsmevom a mnohými filtrami, prezentujú sebavedomý vzhľad. No možno keď nie sú pred objektívom mobilu alebo fotoaparátu nosia tepláky, či ležia na gauči a nie sú takí šťastní a sebavedomí, ako sa to snažia cez fotky prezentovať.

Alebo herec - záporák zo seriálu, v skutočnosti môže byť, a väčšinou to tak býva, veľmi milý a sympatický.

Nielen influenceri, youtuberi, herci a speváci sa vedia predvádzať. Ruku na srdce - aj my všetci nosíme rôzne masky, ktoré si väčšinou nikto ani nevšimneme.

Prečítajte si tiež:


A odkiaľ sa zobrala teória troch tvári? Z Japonska, kde tvrdia, že je to tak. Človek má tri tváre. Jednu ukazuje svetu, druhá patrí kamarátom a príbuzným a tretia sa objaví, len keď ste sami. Možno vás presvedčíme, že to dáva zmysel a po poprečítaní každej charakteristiky nám dáte za pravdu.

Tvár, ktorú ukazujete svetu

Musí pôsobiť kompetentne a nezraniteľne. Dôvodom je, že ju teoreticky môže vidieť každý, kto by nám chcel ublížiť a využiť naše slabosti. Zároveň musí pôsobiť priateľsky a sympaticky, pretože len potom sa k nám okolie bude správať milo. A to je dôležité, ak nechcete neustále bojovať so zlou náladou.

Tvár pre priateľov a rodinu

Najbližším môžeme zase ukázať iné stránky. Delíme sa s nimi o svoje tajomstvá, pocity, pochybnosti, starosti a šťastie. Hovoríme im svoje úprimné názory a myšlienky, aj keď nie sú práve politicky korektné. To všetko nás spája v dôvere a intimite a odlišuje dlhodobé zväzky od letmých vzťahov alebo priateľstva.

Keď sme sami so sebou

Ani najbližším väčšinou neukazujeme tvár, ktorú nosíme, keď sme sami. Keď sa nemusíme alebo nechceme na nikoho obzerať a môžeme robiť, čo chceme, aby to nemalo zlý vplyv na druhých.

Je v poriadku, ak je vaša tvár samoty maximálne egoistická, pretože všetci potrebujeme chvíle, kedy sa staráme len sami o seba, a tak tým nemôžeme nikomu ublížiť.

Naše pocity a myšlienky vystupujú v čistejšej podobe než u ostatných tvári. Aj keď sa potrebujete kamarátke alebo priateľovi vyplakať na ramene, sú veci, ktoré nehovoríme nikomu, píše bety.cz citujúc portál verywellmind.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.