Miroslav Výboh po obvinení končí ako honorárny konzul Monaka

Miroslav Výboh na archívnej snímke.
Zdroj: Reprofoto TV NOVA

Funkciu mu pozastavilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Veľkopodnikateľ Miroslav Výboh, ktorého v stredu (4.8.) obvinili v rámci akcie Mýtnik, už nie je honorárnym konzulom Monaka na Slovensku. O pozasatvení činnosti vo tejto funkcii rozhodlo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

„Na základe potvrdenia odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR o vznesení obvinenia vyšetrovateľa NAKA voči Miroslavovi Výbohovi MZVEZ SR v súlade s článkom 27 Viedenského dohovoru o konzulárnych stykoch a v zmysle postupov smernice MZVEZ SR 26/1/b o honorárnych konzulátoch v prípade začatia trestného stíhania honorárneho konzula iného štátu v SR rozhodlo o prerušení výkonu funkcie Miroslava Výboha ako honorárneho konzula Monaka v SR,“ uvádza rezort.

Dodal, že o tomto rozhodnutí bude bezodkladne vyrozumená monacká strana štandardnou diplomatickou cestou prostredníctvom slovenskoho veľvyslanectva v Paríži.

Viac v reportáži Martina Petra.


Výpoveď cez telemost

Výboh sa momentálne nachádza v zahraničí. V súvislosti s tým jeho obhajca Ondrej Laciak pre TV Joj vyvrátil, že by sa výpovedi vyhýbal, práve naopak.

Uviedol, že jeho klient je pripravený vyjadriť sa k obvineniam a najpravdepodobnejšie tak spraví prostredníctvom telemostu, teda videohovoru, ktorý pripúšťa Trestný poriadok.

Oligarcha spájaný so stranou Smer-SD sa momentálne nachádza v zahraničí a v najbližšej dobe sa na Slovensko vrátiť neplánuje.

„Môj klient určite nemá úmysel vyhýbať sa trestnému stíhaniu a je plne pripravený na súčinnosť v trestnom konaní. Určite bude aj zrealizovaný procesný úkon výsluchu obvineného formou osobnej účasti alebo prostredníctvom videokonferencie, čo je absolútne súladné s trestným poriadkom a má rovnakú váhu ako osobný výsluch. Vzhľadom na to, že klient sa nachádza mimo krajinu,“ uviedol Laciak.

Čítajte aj: Po Výbohovi by si mohla polícia prísť aj pre politikov, tvrdia komentátori

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza Mýtnik

Dôležité udalosti