Už je známy termín, kedy sa Trnka za skrývanie nahrávky Gorily postaví pred sudcu

Dobroslav Trnka na poliajnom prezídiu.
Zdroj: TV Markíza

Prevzal si ju od Kočnera, skrýval ju a neodovzdal príslušným orgánom.

Okresný súd Bratislava I vytýčil termín hlavného pojednávania s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila. Pojendávanie sa uskutoční 6., 7. 13. a 14. septembra.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd na začiatku mája.

Vyšetrovateľ NAKA podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Čo bolo na nahrávke

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.

Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov.

Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Mohlo by vás zaujímať: Dobroslav Trnka poskytol TV Markíza rozhovor

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Trnku z tohto zločinu v decembri 2019. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS pod krycím názvom Gorila.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Dobroslavovi T. naďalej trvá dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora. Koncom mája ho generálny prokurátor Maroš Žilinka preložil z generálnej na žilinskú krajskú prokuratúru.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti