Žena zomrela na rakovinu, pretože ju odmietli otestovať. Vraj bola mladá

mlada2.jpg

Jej mladomanželské šťastie trvalo iba pár mesiacov, preto jej muž dnes bojuje za zmenu v Británii. U nás by sa to nestalo. Prečítajte si prečo.

Britskí lekári odmietli, a hneď trikrát, urobiť žene testy na rakovinu. Odôvodnili to tým, že je príliš mladá. Trvali na tom, že musí mať minimálne 25 rokov. Keď ich o to požiadala, mala o rok menej.

Keď už o niekoľko mesiacov testy povolili, žiaľ, diagnostikovali jej rakovinu. Chorobe na jar podľahla. Dawn Westonová (†26) zomrela na rakovinu krčka maternice len štyri mesiace po svadbe.

Ako sa to všetko začalo?

Dawn v decembri 2012 bolel chrbát a išla za lekárom. Keďže mala iba 24 rokov, odmietli jej urobiť spomínaný test. Až na naliehanie ho urobili a mladá žena sa dozvedela smutnú správu, že má rakovinu.

Začali ju hneď liečiť a liečba sa spočiatku zdala úspešná. Spoločne s priateľom Danom už plánovali svadbu. Všetko sa však zmenilo koncom vlaňajšieho roku. Dawn sa rakovina vrátila. So snúbencom teda zmenili plány a zobrali sa o niekoľko mesiacov skôr, aby mohla absolvovať chemoterapiu. Vysnený deň tak museli obaja stihnúť zorganizovať za päť týždňov.


Mladomanželské šťastie si však obaja dlho neužili. Mladej žene chemoterapia nezabrala a 22. mája chorobe podľahla. Jej zarmútený manžel teraz bojuje, aby znížili vekový limit pre screening rakoviny krčka maternice, píše britský portál DailyMail.


Slovensko a rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice sa vyvíja dlho, asi 10 rokov. Na Slovensku testy robia u žien vo veku 23 až 65 rokov a prepláca ich zdravotná poisťovňa.

Ženy i dievčatá by mali raz do roka absolvovať preventívnu prehliadku u gynekológa, pri ktorej sa dajú odhaliť začiatky nebezpečných ochorení. Cytologické vyšetrenie by vám mali urobiť raz ročne.

Ak by bol dvakrát po sebe negatívny výsledok, gynekológ ho môže urobiť v trojročnom intervale. Definitívna diagnóza sa stanovuje histologickým vyšetrením tkaniva z krčka maternice.

LONDÝN/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti