Aj po roku oberajú ľudí o peniaze: Trestné stíhanie pseuderegistre nezastavilo

Takýto podozrivý list si môžete nájsť v schránke po založení firmy.
Takýto podozrivý list si môžete nájsť v schránke po založení firmy. Zdroj: TV Markíza

Ak začínate podnikať a príde vám divný list od niektorej z týchto firiem, ignorujte ho.

Špekulantom sa darí. Aj rok po začatí trestného stíhania stále fungujú firmy s pseudoregistrami, ktoré od podnikateľov ťahujú peniaze. Ak ste začali nedávno podnikať, určite vám prišla aspoň jedna výzva na podivnú platbu. Najšokujúcejšia je esročka Obchodný register. Napriek tomu, že kompetentní už pred rokom krútili hlavami, ako vôbec mohla firma s takýmto názvom vôbec vzniknúť, aj tá stále funguje.

Anita s manželom si založili firmu pred rokom. Výzva na platbu za zápis do obchodného registra ich zmiatla. „My sme to žial zaplatili, sme nevedeli, že to je podvod," priznáva Anita.

Uhradili firme nesúcej názov identický so štátnym obchodným registrom 133 eur. Medzičasom už boli vypovedať aj na polícii, no teraz, po roku im prišla obálka s výzvou na ďalšiu platbu. Vyzývajú ich k úhrade 159 eur, nakoľko s nimi prvou platbou vstúpili do zmluvného vzťahu.

„Už sme vedeli, o čo ide. Neplatili sme. Aj z reportaže sme sa dozvedeli, že je to podvod," hovoria.

Trestných oznámení na takéto praktiky bude viac, no jedno z nich podal dokonca priamo predseda okresného súdu bratislava I. Od orgánov činných v trestnom konaní sme zisťovali, v akom štádiu je vyšetrovanie.

„Dňa 07.08.2020 bolo začaté trestné stíhanie pre pokračovací prečin podvodu. Taktiež došlo k zaisteniu peňažných prostriedkov na účte v banke a vo veci sa naďalej priebežne realizujú procesné úkony, pričom doposiaľ nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe," uviedla v stanovisku bratislavská krajská prokuratúra.

Dve najaktívnejšie takéto firmy majú rovnakého konateľa, nájsť sa nám ho nepodarilo. Koľko ľudí sa takto nechalo oklamať, nevedno, ale bude ich dosť. Zaplatiť raz, znamená len ďalšie problémy. Ďalšie platby vymáhajú dokonca cez súdny rozkaz. Ak začínate podnikať a príde vám divný list od niektorej z týchto firiem, ignorujte ho, zápis do ich pseudoregistrov rozhodne nepotrebujete.

Téme sa venovala Martina Töröková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikanie

Dôležité udalosti