Špecializovaný trestný súd rozhodol, v kauze Mýtnik 3 nevzal do väzby nikoho

Bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech na ŠTS v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Rozhodoval o troch obvinených, pri Danielovi Čechovi zobrala prokuratúra návrh späť.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v sobotu (7.8.) nevzal do väzby nikoho zo štvorice obvinených v kauze Mýtnik 3.

Rozhodoval o bývalom štátnom tajomníkovi Radkovi Kurucovi, vysokopostavených úradníčkach Denise Židovej a Kornélii Černej a Danielovi Čechovi, bývelému viceprezidentovi finančnej správy (FS).

Pri Čechovi zobrala prokuratúra návrh na vzatie do väzby späť. Dôvodom môže byť, že spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS prepustil tri osoby obvinené zo zločinu prijímania úplatku zo zadržania na slobodu, pretože nezistil dôvody kolúznej ani inej väzby," uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Dodala, že sudca však u všetkých troch obvinených konštatoval dôvodnosť trestného stíhania.

„Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR 16. augusta," poznamenala.

Rozhodnutie ŠTS komentovala aj Finančná správa. Podľa slov jej hovorkyne Martiny Rybanskej nebude mať vplyv na postup FS.

„Naďalej platí, že všetci obvinení budú pozbavení výkonu služby až do skončenia trestného stíhania," povedala Rybanská. Ubezpečila, že finančná správa bude naďalej súčinná s Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pre objasnenie možnej trestnej činnosti jej príslušníkov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci akcie Mýtnik 3 z korupčnej trestnej činnosti dovedna osem osôb. Ide výlučne o korupčnú trestnú činnosť, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch. Voči dvom osobám bolo vznesené obvinenie z trestného činu podplácania a voči ďalším šiestim osobám bolo vznesené obvinenie z trestného činu prijímania úplatku. Celkovo boli zadržané štyri osoby. Pobyt jednej obvinenej osoby aktuálne nie je známy.

Medzi obvinenými je aj bývalá prezidentka FS Lenka Wittenbergerovú, ktorá sa priznala ku skutku a z cely policajného zaistenia ju prepustili v stredu (4.8.). Obvinení sú tiež podnikateľ Miroslav Výboh a aj bývalý šéf FS František Imrecze.

Prečítajte si tiež:

PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Špecializovaný trestný súdu

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.