Ukončili vyšetrovanie vraždy šalianskeho podnikateľa. D. Lipšic ženie obvinených pred súd

Za likvidáciou Alojza Bórika mali stáť muži z bankomatovej mafie. Špeciálny prokurátor podal obžalobu na gang.

Za vraždou šalianskeho podnikateľa Alojza Bórika mali stáť muži z takzvanej bankomatovej mafie. Vyšetrovanie už uzavreli a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na nich podal obžalobu. Niekto medzi nimi ale stále chýba.

Na Alojza Bórika si muži počkali pri jeho dome v Šali. Priamu likvidáciu prisudzuje vyšetrovateľ Romanovi Paulusovi a Petrovi Tauferovi.

Obaja sú známi aj z gangu bankomatovej mafie a obaja sú za mrežami, prvý za krádeže, druhý za inú vraždu. Paulus mal šoférovať, Taufer na podnikateľa vystreliť zo samopalu cez strešné okno. Bol 19. marec 2008.

Otec piatich detí nemal šancu prežiť

Po streľbe ušli smerom na Sereď, kde sa mal jeden zbaviť samopalu, iní zase auta. Potom sa vraj stretli s mužom, ktorý im objednávku vraždy sprostredkoval. Bol ním Maroš Kováč, ktorý za likvidáciu podnikateľa údajne prisľúbil tri milióny korún.

Práve on mal stáť na čele tejto zločineckej skupiny od roku 2004 až do jeho násilnej smrti. Niektorí obvinení boli aj na Kováčovom pohrebe, niesli truhlu.

Vo vyšetrovaní vraždy Alojza Bórika sa dlho nič nedialo. Zvrat prišiel až po tom, čo sa rozhovorili viacerí. Mená obvinených vtedy zaskočili aj vdovu po nebohom podnikateľovi. „Ja netuším, vôbec tie mená nepoznám, úplne neznáme mená sú to pre mňa," povedala nám pred dvoma rokmi.

Mafiánsky trojuholník: Šaľa, Galanta a Sereď

Prípad vraždy Alojza Bórika a ďalšie skutky gangu dozoruje Daniel Lipšic. Okrem vraždy majú mať muži na svedomí aj iné zločiny ako nedovolené ozbrojovanie, ublíženie na zdraví či krádeže. Podľa špeciálneho prokurátora skupina dlhodobo páchala organizovanú trestnú činnosť.

"Bola podaná obžaloba na 8 obvinených pre 12 skutkov vrátane založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Ďalšie osoby, ktoré sú v pozícii spolupracujúcich obvinených, boli vylúčení na samostatné konanie," priblížil TV Markíza Daniel Lipšic.

Mužom, ktorí sa mali podieľať na odstránení Alojza Bórika, hrozí v prípade dokázania viny až doživotie.

Objednávateľ stále chýba

Hoci sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo rozkryť údajných vykonávateľov a pomocníkov vraždy šalianskeho podnikateľa, objednávateľ zločinu stále chýba.

Jeho meno nepoznáme ani 13 rokov po smrteľnej streľbe na Alojza Bórika. Podľa našich informácií ale počas vyšetrovania padlo niekoľko mien, no nikto nie je z objednávky obvinený. Motívom ale mali byť údajne peniaze.

 Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti