Kauza Fatima: M. Jankovská a ďalší sa postavia pred súd. Vyšetrovanie je sčasti ukončené

Obhajca Peter Erdös s klientkou Monikou Jankovskou.
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Bývalá štátna tajomníčka si spis v závere nepreštudovala.

Monika Jankovská je na slobode dva mesiace. Vyšetrovateľ ju v kauze Fatima viní z vydierania kľúčového svedka Michala Vidu. Ten najskôr povedal, že Monika Jankovská mala vziať úplatok za to, že pošle za mreže pôvodných majiteľov trenčianskeho baru, aby sa k nemu mohol dostať mafián Peter Čongrády.

Potom ale Vida výpoveď zmenil. Za týmto obratom mali stáť viacerí, medzi inými aj Jankovskej svat Peter Vasko. Ten je jediný vo väzbe. Vyšetrovateľ už časť prípadu uzavrel.

"Pôvodnú vec skončil dňa 4. augusta tohto roku s návrhom na podanie obžaloby na obvinených JUDr. M. J, P. V, JUDr. A. Ž a Mgr. R. K., pričom návrh bol podaný za dva skutky, právne kvalifikované ako zločiny vydierania, marenia spravodlivosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa," povedala pre televíziu Markíza hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Zdroj: TV Markíza

Lekár: Nie je schopná úkonu

Monika Jankovská vinu v tejto kauze odmieta. Ešte pred skončením vyšetrovania majú obvinení právo spis preštudovať. Právnik bývalej štátnej tajomníčky potvrdil, že termín dostali.

"Avšak moja klientka v súčasnosti nie je schopná po psychickej stránke akéhokoľvek vyšetrovacieho úkonu, z lekárskej správy jej ošetrujúceho lekára vyplýva, v prípade jej účasti, by mohlo dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu," priblížil advokát Peter Erdös.

Chceli iný termín, keď sa jej polepší. No vyšetrovateľ im podľa Erdösa nevyhovel.

Znalec hovorí opak

Prípad vyšetruje Peter Juhás. Ten televízii Markíza povedal, že na preštudovanie spisu dal Monike Jankovskej termíny dva. Neprišla ona, ani jej advokáti. Vyhodnotil to tak, že nevyužila svoje právo s prihliadnutím na závery znalca z oblasti psychiatrie.

No a jeho zistenia sú úplne iné ako jej ošetrujúceho lekára. Znalec podľa vyšetrovateľa prišiel na to, že Monika Jankovská je schopná zúčastňovať sa na všetkých úkonoch bez ohrozenia zdravia. Bol za ňou ešte v máji, keď bola vo väzbe v Trenčíne.

Viac sa dozviete v reportaži Zuzany Ferenčákovej:


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti