Chcete si uchovať cuketu aj na zimu? Tieto triky na jej uskladnenie si zamilujete

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/alicja neumiler

Môžete ju zavariť, zamraziť aj nechať v komore.

Cuketové obdobie je v plnom prúde. Táto zelenina je v kuchyni veľmi využívaná, dá sa variť, zapekať aj grilovať. Dokonca sa z nej pečie, napríklad muffiny, bábovky, koláče a pod. Až 91 percent hmotnosti cukety tvorí voda, má málo kalórií a je tak vhodná pri väčšine diét.

Obsahuje tiež veľké množstvo minerálov a živín, ktoré sú koncentrované prevažne v šupke. Vďaka svojim zložkám pôsobí priaznivo na srdce, ľadviny a trávenie. Má protirakovinové a antibakteriálne účinky a priaznivo pôsobí pri liečbe cukrovky, reumy, dny a znižuje stres.

Väčšina gazdiniek varí z tejto zeleniny len v lete, kedy jej je všade veľa. Aby ste mohli čerpať jej benefity aj v zime je potrebné ju správne uschovať. Užitočné rady priniesol portál dama.cz.

Prečítajte si aj: Cítite sa stále unavene? Obmedzte kofeín a takto zvýšte svoju energiu

Zaváraná cuketa

Budete potrebovať: cukety, 650 ml vody, 1 300 ml octu, 2 ČL soli, 200 g cukru, kôpor a horčicové semiačka

Nielen uhorky, papriku, lečo a čalamádu môžete zavariť do pohárov, ale aj cuketu. Pripravte si nálev z vyššie uvedených surovín. Očistite si cuketu, vydlabte mäkký stred a nakrájajte dužinu na rovnaké kúsky. Následne cukety zalejte nálevom a nechajte ich do druhého dňa odložené. Nálev potom zlejte a cukety naukladajte do čistých pohárov, preložte kôprom a horčicovými semiačkami. Napokon ich opäť zalejte nálevom, v ktorom bola cuketa. Poháre poriadne zatvorte a 20 minút sterilizujte pri teplote 80 stupňov Celzia.

Mrazená cuketa

Áno, cuketu môžete uchovať aj v mrazničke. Stačí, ak ju nastrúhate na hrubom strúhadle, dáte do dobre uzatvoriteľných nádob a do mrazničky. Dávajte si však pozor na naplnenie, keďže obsahuje veľa vody, zväčšuje mrazením svoj objem. Nenapĺňajte preto nádobu až po okraj, ale nechajte v nej ešte priestor. V mrazničke vám vydrží desať až 12 mesiacov.

Cuketu môžete zamraziť aj nakrájanú na kocky. Očistite ju, odstráňte semiačka a nakrájajte dužinu na kocky. Tie následne poukladajte na plech vyložený papierom na pečenie a vložte na niekoľko hodín do mrazničky. Zamrazenú cuketu potom poprekladajte do tesniacich nádob alebo vrecka a vráťte do mrazničky. Takto zmrazené cukety sa k sebe neprilepia.

Zdroj: shutterstoc.com/Ahanov Michael

Uskladnenie v komore

Aj v pivnici či komore môžete uskladniť cuketu. Musí však ísť o veľký kus, ktorý má pevnú šupku, po poklepkaní znie duto a nemá žiadne poškodenie. Bude to v podstate ideálna cuketa. Takú opatrne pri čo najneskoršom možnom zbere odtrhnite a dajte na miesto, kde nie je vlhko. Mala by vám vydržať až do februára nasledujúceho roka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti