Napätie v silových zložkách pokračuje: Kovařík vysvetlil, prečo stopol komando zo Sobraniec

Policajný prezident Peter Kovařík.
Zdroj: TV Markíza

O pomeroch sa rozpísala aj vyšetrovateľka z inšpekcie v otvorenom liste.

Napätie v silových zložkách pokračuje. Vyšetrovateľka z inšpekcie Diana Santusová napísala list politikom, v ktorom kritizuje ministra vnútra, šéfa inšpekcie aj policajného prezidenta.

Petra Kovaříka viní z toho, že jej prekazil akciu. Ten v stredu (11. augusta) vysvetľoval, prečo komando stopol a párkrát aj buchol po stole.

Na jednej strane vyšetrovateľka z inšpekcie Diana Santusová a donedávna jej tím, na strane druhej policajti z NAKA. Niekoľkotýždňové spory sa stále neskončili. Santusová napísala otvorený list politikom a na svojich nadriadených nenechala nitku suchú. Dokument zverejnil poslanec zo Sme rodina Peter Pčolinský. Vyšetrovateľka píše, že šéf inšpekcie dal údajne ústny pokyn na to, aby jej do kancelárie namontovali kameru.

Tento krok vraj podľa Santusovej zdôvodnil tým, že tak chcel zamedziť, aby došlo ku krádeži predmetného spisu.

Jej nadriadený nám napísal, že Santusovej tvrdenia absolútne odmieta a že sa nezakladajú na pravde. Inšpekčný tím vyšetruje údajnú manipuláciu svedeckých výpovedí v kľúčových kauzách, ktoré vyšetruje NAKA.

Vyšetrovateľku odstavili po akcii, pri ktorej zadržali takáčovca Csabu Dömötöra. V putách chcela mať aj ďalších. Policajného prezidenta viní z toho, že jej v kľúčovej chvíli stopol komando. Ktorú zásahovku má dohodnutú, vraj zisťoval už cez víkend.

Peter Kovařík tvrdí, že komando zo Sobraniec stopol, lebo Diana Santusová nemala podpisy kompetentných. Ona to vidí inak. Mala to schválené od vedúceho.

„Z mojej strany nedošlo k žiadnemu porušeniu interného právneho predpisu. Žiaden interný predpis mi totiž neprikazuje informovať o policajnej akcii riaditeľa úradu,“ vysvetlila Santusová v otvorenom liste.

Členom tímu Očistec vraj niekto uvoľnil kolesá na autách

Policajný prezident o vojne v polícii hovoriť nechce, podľa neho to možno označiť za napätie.

Členovia tímu Očistec z NAKA majú podľa policajného prezidenta pocit, že ich už niekoľko týždňov sledujú. Dokonca si našli trikrát uvoľnené kolesá na služobných autách.

„Je to partia chalanov, ktorí sú naučení a nezľaknú sa, ale teraz musia pracovať pod takým tlakom, s ktorým sa v živote pri odhaľovaní organizovaného zločinu nestretli. Urobili sme opatrenia,“ hovorí Kovařík.

Do tohto všetkého sa ozvala opozičná strana Hlas. Chcú, aby Kovařík z funkcie odišiel. Na list Diany Santusovej reagoval aj minister vnútra. Podľa neho sa obracia na politikov namiesto toho, aby všetko riešila s nadriadeným.

„Zásadne sa ohradzujem voči tvrdeniam pani Santusovej, ktorá hovorí, že robím rozdiely v zabezpečení jednotlivých tímov, je to nielen lož, ale aj mimoriadna drzosť,“ reagoval minister Mikulec.

Vyšetrovateľka Diana Santusová mala už termín na detektor lži. No neabsolvovala ho s tým, že sa ospravedlnila z osobných dôvodov. Momentálne údajne čerpá dovolenku.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vyšetrovateľ

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.