Katastrofe na Hrone sa dalo zabrániť. Schválenie stavby bioplynovej stanice vyvoláva otázky

Rybári zatiaľ vylovili šesť ton uhynutých rýb, predpokladajú, že dokopy ich tam prišlo o život až 40 ton.
Zdroj: TV Markíza

Katastrofu na Hrone skúmajú aj inšpektori životného prostredia, svoje vyšetrovanie ešte neskončili.

Tisíce uhynutých živočíchov a mŕtva rieka. Nedávnu katastrofu na strednom toku Hrona spôsobila chemikália, ktorá unikla z blízkej bioplynovej stanice. Zúfalým rybárom ponúkol pomoc štát aj spoločnosť, ktorá ju prevádzkuje.

Silná búrka zrejme spôsobila, že sa do Hrona vylialo 500 kubíkov znečisťujúcej latky, ktorá obsahuje dusičnany a fosforečnany. Rybári zatiaľ vylovili šesť ton uhynutých rýb, predpokladajú, že dokopy ich tam prišlo o život až 40 ton. Už však majú pripravený plán, ako desiatky kilometrov dlhý tok Hrona oživia, potrebujú však pomoc štátu.

Ľudia z rezortu životného prostredia sa na vznik katastrofy pozreli bližšie. Bioplynka má podľa nich všetky potrebné povolenia. Problém je v jednom - keď stavali, dostali povolenie na jednoplášťový obal na skladovanie digestátu, teda kalu po výrobe bioplynu. Neskôr sa ale zákon zmenil, pretože štát vie, že na to treba obal dvojplášťový.

Vznikla tak situácia, že keď stavbu kolaudovali, platili už zmenené zákony.

„Idem akurát zisťovať aj to, ako to vôbec mohol okresný úrad povoliť. Rizikovú obrovskú nadrž so škodlivými latkami, meter a pol nad terén, v takej tesnej blízkosti rieky...,“ reagoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Miestni rybári práve na toto roky upozorňovali, nepáčilo sa im, ako bioplynová stanica aplikovala digestát ako hnojivo na okolité polia. Obávali sa, že látka mohla skončiť v Hrone.

Katastrofu na Hrone skúmajú aj inšpektori životného prostredia, svoje vyšetrovanie ešte neskončili. Aby sa niečo podobne neopakovalo, plánujú skontrolovať všetky bioplynové stanice na Slovensku.

Do hry tu vstupujú aj malé vodné elektrárne - práve na Hrone ich je viac, než je podľa odborníkov vhodné. Ak by ich bolo menej, prípadne by mali funkčné rybochody, čo je pri ich stavbe podmienka, život do tejto časti Hrona by sa vrátil omnoho rýchlejšie.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Znečistenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.