Vyčistiť ich napadne len málokomu. Toto sú najšpinavšie predmety z každodenného života

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Sun Shock

Mali by ste ich čistiť každý deň.

Upratovanie a čistenie je v podstate rutina, na ktorej by si mal zakladať každý. Väčšina domácností má určitý systém, že sa upratuje každú sobotu alebo každý druhý týždeň. Vyhodnotia to podľa potreby.

Uplynulý rok sa veľmi apeluje aj na osobnú hygienu a dezinfikovanie rúk. Aj tí najväčší pedanti, ktorí poctivo okolo seba udržujú čistotu, však zabúdajú na niektoré povrchy predmetov. A práve tie sa stávajú najšpinavšími vecami vo vašom živote.

Telefón

Ako prvý musíme spomenúť telefón. Či už ste si vydezinfikovali ruky pri vstupe do obchodu alebo do MHD, mobilný telefón máte v rukách vždy. V tomto prípade nejde o novinku, mobilný telefón sa pravidelne vyskytuje medzi predmetmi, ktoré majú najviac baktérií na povrchu. Práve preto ho každý deň dezinfikujte! Nielenže ochránite svoje zdravie, ale aj pleť. Pri telefonovaní sa totiž baktérie presúvajú na vašu tvár.

Nezabúdajte ani na moderné digitálne hodinky, na ktoré taktiež kedykoľvek ťuknete. Aj ich povrch by ste mali pravidelne čistiť.

Prečítajte si aj: Chcete si uchovať cuketu aj na zimu? Tieto triky na jej uskladnenie si zamilujete

Kabelka a peňaženka

Podobne je na tom peňaženka s kabelkou. Ani na jednu čistými rukami moc často nesiahate a aj ony nezostanú dlho čisté. Parazity majú priestor a ideálne podmienky na rozmnožovanie na povrchu, ale aj vo vnútri. Napríklad peniaze patria medzi najšpinavšie predmety na svete.

Kabelky sa tiež neustále dotýkate a navyše ju obtierate o verejné priestory a občas pokladáte na zem. Práve preto myslite aj na ich údržbu a pravidelne ich zvonku pretrite antibakteriálnymi vreckovkami.

Úchytka na chladničke

Podľa výskumu doktorky Bridget Wintherovej je úchytka na otvorenie chladničky plná rôznych baktérií a vírusov. Nezávisí, či je pripevnená na povrchu dverí alebo zabudovaná zospodu. Väčšina ľudí dôkladne vyčistí vnútro chladničky a na úchytku jednoducho zabudne. Mnohokrát ju pritom otvárate so špinavými rukami. Častice sa tam uchytia a množia. Pri najbližšom upratovaní venujte pozornosť aj tomuto predmetu.

Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Utierky na riad

Aj keď si myslíte, že do nich utierate len čistý riad, nie je to tak. Niekedy si do nej utriete ruky, pretriete ňou kuchynskú dosku, chytíte cez ňu horúci plech či hrniec, alebo ňou jednoducho utriete riad, ktorý nebol dokonale umytý. Zachytia sa tam nečistoty a postupne sa množia. Vlhké prostredie im to umožňuje ešte o čosi intenzívnejšie.

Doska na krájanie

Zamerajme sa aj na dosku na krájanie. Podľa odborníkov sa na jej povrchu vyskytuje až dvestokrát viac nebezpečných baktérií ako na záchodovej doske. Preto je nesmierne dôležité, aby ste ju poctivo umyli a dali vysušiť. Prípadne si zakúpte dosku z iného materiálu, ktorý môžete dať aj do umývačky riadu.

Ochucovadlá

Väčšina ľudí dbá na to, aby si pred obedom či večerou v reštaurácii umyli ruky. Následne sa dotknú príboru a pustia sa do prineseného jedla. Problém nastane, keď im nevyhovuje dochutenie. Práve na povrchu dochucovadiel siahajú denne desiatky až stovky osôb. Nabudúce si po dochutení jedla ruky ešte raz umyte.

Prečítajte si ja: Cítite sa stále unavene? Obmedzte kofeín a takto zvýšte svoju energiu

Tlačidlá vo výťahu

Medzi stálice v zozname najnečistejších predmetov jednoznačne patria tlačidlá vo výťahu. Denne sa ich dotknú stovky prstov. Nezabúdajte si preto po kontakte s tlačidlami ruky vydezinfikovať.

Nákupný vozík

Na záver musíme spomenúť nákupný vozík. Nečistoty na nich sa často spomínali pri prepuknutí koronavírusu, a preto ich v predajniach dezinfikovali a pravidelne umývali. Navyše sa nosili pri nákupoch jednorazové rukavice.

Opatrenia poľavili, a tak je držadlo na nákupnom vozíku opätovným zhlukom baktérií a rôznych mikróbov. Chytajú sa ich chorí aj zdraví ľudia, často aj s nulovými hygienickými návykmi. Myslite preto na to, ako si vozík uchopíte. Pretrite ho antibakteriálnou utierkou, radí portál bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.