SHMÚ zvyšuje výstrahy. Popoludní rátajte so silnými búrkami

Gigi parí medzi najžiadanejšie modelky
Zdroj: TASR

Teploty budú ešte aj dnes vysoké.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil v pondelok v obedňajších hodinách výstrahu pred búrkami platnú pre celé územie Slovenska z výnimkou Košického kraja až na druhý stupeň. Informuje o tom na svojom webe.

Druhý stupeň výstrahy platí od 18.00 h až do utorka (17. 8.) rána. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu, upozornili meteorológovia s tým, že pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

V pondelok popoludní sa v niektorých okresoch na juhu krajiny môže teplota vyšplhať až na 34 stupňov Celzia. Pre niektoré okresy Bratislavského, Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho a Trnavského kraja preto platí výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami.

Zdroj: shmu.sk

Tropická nedeľa

Uplynulé dni sužovali Slovensko vysoké teploty. Počas nedele (15. 8.) namerali na deviatich meteorologických staniciach na Slovensku tzv. supertropický deň, keď sa teplota vyšplhala na 35 stupňov Celzia a viac. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

„Najvyššie maximum sme namerali v obci Gbelce v okrese Nové Zámky, a to 36,3 stupňa Celzia. Okrem juhu západného Slovenska, kde bolo najviac staníc s maximom teploty 35 stupňov Celzia a vyšším, sme supertropický deň zaznamenali výnimočne aj na juhu stredného Slovenska. Na juhu východného Slovenska bolo najviac 34,5 stupňa Celzia, a to v obci Leles," uviedol SHMÚ s dôvetkom, že tropický deň zaznamenali aj na Kysuciach a Zamagurí.

Podľa meteorológov bola nedeľa o málo teplejšia ako sobota (14. 8.). Tropický deň, keď sa teplota vyšplhala na 30 stupňov Celzia a viac, namerali celkovo až na 181 staniciach.
Od utorka (17. 8.) sa na Slovensku nebudú vyskytovať už ani tropické dni, avizovali meteorológovia. Ich opätovný návrat predpokladajú v závere týždňa.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti