Začala sa oficiálna duchovná príprava na návštevu pápeža Františka

Pápež František.
Zdroj: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino

Miesta v sektoroch pred svätou omšou treba zaujať najneskôr do 8. hodiny.

Na Slovensku sa v nedeľu (15. 8.) začala oficiálna duchovná príprava na septembrovú návštevu pápeža Františka na Slovensku. TASR o tom informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

„Duchovná príprava znamená, že v modlitbe myslíme na túto návštevu a otvárame sa pre Božie pôsobenie, aby sme tak mohli vnímať slová Svätého Otca," uviedol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský. Upozorňuje na stránku prípravy www.navstevapapeza.sk, kde je oficiálna modlitba za návštevu Svätého Otca i projekt denných myšlienok pápeža Františka.

„Od dobrej prípravy veľa záleží. Preto pozývam všetkých veriacich ku každodenným modlitbám svätého ruženca, ale aj iných modlitieb, aby Pán Boh štedro požehnal túto pastoračnú cestu Svätého Otca Františka na Slovensko, aby posilnil našu vieru a aby sme všetci mali z nej hlboký duchovný úžitok," uviedol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak.

K duchovnej príprave veriacich povzbudili krátko po oficiálnom oznámení návštevy v pastierskom liste biskupi Slovenska. Napísali, že Slovensko navštívi viditeľná hlava katolíckej cirkvi a duchovný otec viac ako miliardy a tristo miliónov katolíkov na celom svete. Veriacich vyzvali, aby vyhľadali „spisy pápeža Františka, ktoré máme na dosah ruky, preložené do našej reči. Spoznajme z nich lepšie toho, ktorý k nám príde. Má nám mnoho čo povedať."

Oficiálnu modlitbu za návštevu pápeža Františka na Slovensku pripravil bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý koordinuje duchovnú prípravu. K dispozícii sú aj prosby, ktoré je vhodné zaradiť do spoločných prosieb veriacich počas svätých omší. Gréckokatolíci sa v súvislosti s pripravovanou návštevou pápeža na Slovensku modlia počas každej svätej liturgie špeciálnu prosbu.

Ďalšou časťou slovenskej duchovnej prípravy na návštevu pápeža Františka je možnosť spoznať bližšie Svätého Otca vďaka špeciálnym videám. Pápež každý mesiac pozýva cez video zjednotiť sa v modlitbe na ním zvolené úmysly. Slovenskú verziu zabezpečuje od apríla 2018 v spolupráci s Vatikánskym rozhlasom saleziánsky youtubový kanál DonBosco.

KBS spustila v nedeľu projekt denného zasielania myšlienok a podnetov, ktorých autorom je Svätý Otec. Myšlienky nadväzujú na evanjelium dňa a sú súčasťou obrázka, ktorý dostanú všetci prihlásení na e-mail.

Pápež František na septembrovej (12. - 15. 9.) návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Vyplýva to z programu návštevy.

Miesta na omši v Šaštíne

Miesta v sektoroch pred svätou omšou, ktorú bude sláviť Svätý Otec František spolu s prítomnými kardinálmi, biskupmi a kňazmi na voľnom priestranstve v Šaštíne 15. septembra o 10. hodine, treba zaujať najneskôr do 8. hodiny.

„Následne budú uzavreté príjazdové aj prístupové cesty, takže sa viac nebude možné dostať do areálu. Potrebnými dokumentmi na vstup na podujatie sú občiansky preukaz, QR kód, ktorý ste dostali pri registrácii na podujatie v registračnom systéme, a green pass, teda potvrdenie o zaočkovaní dvoma dávkami. Odporúčame mať so sebou vytlačený QR kód druhej dávky,“ informuje tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na webovej stránke navstevapapeza.sk.

Pri príjazde na omšu musia počítať návštevníci s tým, že príslušníci Policajného zboru a usporiadatelia ich budú navigovať na odstavné parkoviská. Z nich bude podľa informácií KBS trvať pešo presun na miesto konania omše od 12 do 30 minút.

Na príjazd do Šaštína je možné využiť aj železničnú dopravu, a to s využitím osobných vlakov vedených z dvoch prestupných staníc Trnava a Kúty. „Cestujúci vystúpia na železničnej stanici Šaštín-Stráže. Po vystúpení z vlakov je potrebné sa po vyznačenej trase ulicami Nádražná, Do Gazárky a Štúrova peši presunúť na miesto konania svätej omše. Peší presun trvá približne desať minút. Kyvadlová doprava na omšu nie je,“ doplnila KBS.

Kontrolné body pre vstup na podujatie sa otvárajú 14. septembra od 18.00 h a budú vyznačené na mapke areálu. Uzatvorenie príjazdových ciest na podujatie a vstupov na kontrolných bodoch je od 8.00 h. „Sektor, do ktorého vstúpite a budete v ňom registrovaný, sa nesmie meniť. Ak z neho vyjdete po vodu alebo pre návštevu toalety, treba sa vrátiť do toho istého sektora, z ktorého ste vyšli. Vzhľadom na aktuálne epidemické opatrenia ste po vstupe do sektora registrovaný vzhľadom na prípadné epidemiologické trasovanie. Voda a hygienické zázemie bude k dispozícii v línii sektora,“ uviedla KBS.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.