Kajúcnici vypovedali, že zobral vysoký úplatok. Bývalý štátny tajomník Radko Kuruc ide do väzby

Bývalý štátny tajomník Radko Kuruc
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Radko Kuruc vinu odmieta.

Bývalú dvojku ministerstva financií poslal Najvyšší súd do väzby. Radka Kuruca viní vyšetrovateľ z prijatia 120-tisícového úplatku od podnikateľa Michala Suchobu. Peniaze údajne prevzal za to, že sa bude angažovať pri schvaľovaní virtuálnej pokladnice. On vinu odmieta.

Vyhlásil, že obvinenie voči nemu je postavené na vymyslenom príbehu, ktorý sa podľa objektívnych skutočností ani nemohol stať. „Verím, že priebeh konania dokáže tieto moje slová,“ uviedol Kuruc.

Obvinený prišiel na Najvyšší súd s batohom na chrbte. Roky pracoval na rezorte financií. Mnohí si ho pamätajú ešte ako hovorcu či poradcu ministra. Obvinenie sa však viaže na obdobie, keď pôsobil ako štátny tajomník. V uznesení vyšetrovateľ píše, že Kuruc požiadal cez vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho Michala Suchobu o úplatok 120-tisíc eur v súvislosti so zavedením e-kasy.

Peniaze mu údajne odovzdal ešte v roku 2017 Suchoba osobne v priestoroch baru v centre Bratislavy, a to postupne v dvoch platbách v zelenej škatuli od vína. Z vyšetrovania vyplýva, že rodičia bývalej dvojky ministra kúpili o niekoľko mesiacov neskôr - teda po tom, čo údajne prevzal úplatok, dva byty. Vraj bez hypotéky.

Rozhodovanie trvalo hodinu. Radka Kuruca poslali za mreže, aby neovplyvňoval svedkov. Podľa senátu ešte nevypočuli dôležitých svedkov. Vo väzbe môže byť maximálne päť mesiacov, dlhšie iba vtedy, ak by mu dokázali ovplyvňovanie spoza mreží.

Bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií nakoniec senát Najvyššieho súdu poslal do väzby do Justičného paláca.

Prokurátor však pôvodne chcel mať za mrežami aj ďalšie dve kedysi vysokopostavené úradníčky z finančnej správy. Kornéliu Černú a Denisu Židovú. Návrh nakoniec stiahol.

Obe mali údajne dostať od Imreczeho tzv. ďakovné. Peniaze však boli podľa uznesenia od Suchobu. V tejto kauze je stíhaný aj podnikateľ a blízky priateľ Roberta Fica Miroslav Výboh, súd na neho už vydal zatykač.

Téme sa venovala Zuzana Ferenčáková:


PEZINOK/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza Mýtnik

Dôležité udalosti