V tábore v Turci zomrel počas búrky 6-ročný chlapec, ďalšie deti sú zranené. Už vieme, čo presne sa stalo

Záber na stany v detskom tábore, kde došlo k nešťastiu.
Zdroj: TV Markíza

Veľká tragédia postihla tábor neďaleko obce Turček.

Tragédia v detskom tábore. Nočná búrka v utorok (17.8.) po polnoci pováľala stany, v ktorých spali deti. Viaceré sa zranili. Šesťročný chlapček zásah ťažkou konštrukciou stanu, žiaľ, neprežil. Tábor okamžite ukončili.

Keď búrka naberala na sile, mohutný vietor zadul tak silno, že časť indiánskych stanov, v ktorých boli desiatky detí, odolávala náporu len chvíľku. Silný vietor vyvrátil celkovo šesť indiánskych stanov, pričom konštrukcia jedného z nich dopadla tak nešťastne, že smrteľne zranila šesťročného chlapčeka.

V tábore bolo v tom čase 80 detí a 24 dospelých. Na miesto sa ponáhľali všetky záchranné zložky. „Išlo o ťažšie dostupný terén s popadanými stromami, preto bol zásah koordinovaný s hasičimi aj políciou,“ uviedla Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska ZZS.

Vyše 20 hasičov z celého okolia pomáhalo evakuovať táborníkov do neďalekého kapucínskeho kláštora, kde zrejme v strachu strávili zvyšok noci.

„Všetky deti a osoby sa nám podarilo evakuovať takmer do hodiny a pol,“ priblížil Jaroslav Kapusniak, krajský riaditeľ HaZZ v Žiline.

Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Sedem zranených detí našťastie obišlo len s ľahkými zraneniami. Dve iba ošetrili v detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, na pozorovaní ešte ostávajú štyri, a to v nemocnici v Žiari nad Hronom.

„V Univerzitnej nemocnici v Martine sme ošetrili jedno dieťa, ktoré bolo transportované z Turčeka, jeho stav je stabilizovaný, je mimo ohrozenia života,“ povedala Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine.

Bezmála dvojtýždňový tábor predčasne ukončili vrátane nasledujúcich plánovaných turnusov. Rodičia z celého Slovenska si postupne prichádzali po svoje deti. Ešte v noci tu zasahoval aj policajný postrtraumatický tím.

Psychologická starostlivosť o deti bude dôležitá aj v nasledujúcich dňoch. Experti budú teraz zisťovať či k pádu indiánskych vigvamov prispel aj ľudský faktor.

Indiánsky tábor v Turčeku na Svätojánskej lúke má dlhoročnú tradíciu. Organizátori na sociálnej sieti napísali, že celú situáciu riešia v spolupráci s bezpečnostnými zložkami.

S hlbokým zármutkom by sme chceli informovať, že v noci 16.08.2021 došlo v našom stanovom indiánskom tábore v katastri...

Uverejnil používateľ Letný Indiánsky Tábor - Na Prérie a Do Lesov! Utorok 17. augusta 2021

Prezidentka: Myslím na rodičov

Na tragédiu reagovali aj viacerí politici. Prezidentku Zuzanu Čaputovú podľa jej slov veľmi zarmútila správa o nešťastí v Turci.

„Myslím na rodičov chlapca, ktorý tam zahynul, a celej rodine vyjadrujem úprimnú sústrasť," povedala Čaputová. Ako doplnila, pevne verí, že ostatné zranené deti budú čo najskôr zdravé a v poriadku.

Úprimnú sústrasť zasiahnutej rodine vyjadril aj premiér Eduard Heger. „Tragédia v detskom tábore Turček zasiahla Slovensko. Vyhasnutie ľudského života je vždy bolestivé, obzvlášť, ak ide o dieťa. Rodine a pozostalým vyjadrujem úprimnú sústrasť. Myslím aj na zranené deti, ktorým prajem skoré uzdravenie. Verím, že všetky budú časom v poriadku," napísal na sociálnej sieti.

Ľútosť vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár. „Je mi nesmierne ľúto, čo sa stalo. Táto obrovská tragédia nás všetkých hlboko zasiahla. Rodine a pozostalým malého chlapčeka vyjadrujem úprimnú sústrasť," uviedol.

Na mieste nakrúcal reportér Marian Lechan.


TURČEK/TV Markíza, tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Turček

Dôležité udalosti