Advokát našiel riešenie, ako vyplatiť Zuzane 400-tisíc eur, ktoré jej „utiekli“ v lotérii

Igor Matovič s neúspešnou výherkyňou Zuzanou.
Zdroj: TV Markíza

Nemá priamo nárok zo zákona alebo zo štatútu domáhať sa súdne výhry.

Ministerstvo financií chce nájsť spôsob, ako zaplatiť 400-tisíc eurovú výhru Zuzane zo Solivaru. Prišla o ňu v očkovacej lotérii vinou oneskoreného televízneho signálu.

Igor Matovič hovorí o nespravodlivosti, autorom štatútu je pritom jeho rezort. Advokát upozorňuje na nejasné pravidlá súťaže, odborník zase pochybuje o motivačnom účinku lotérie.

Nemusí to však byť pravda. Po nedeľnom prenose, počas ktorého Zuzana zo Solivaru prišla pre pár sekúnd o státisícovú výhru, sa minister financií Igor Matovič vybral s riaditeľom RTVS do Prešova. V Solivare sa stretli so Zuzanou, ktorá nesúhlasila s nakrúcaním. Podľa Matoviča sa však rozprávali o možnosti vyplatiť jej výhru.

Jeho rezort na technický problém nemyslel. Oneskorený signál spôsobil, že heslo, ktoré je kľúčové, sa niektorým divákom nezobrazí včas. Znemožňuje im tak výhru.

Riaditeľ televízie Jaroslav Rezník pripúšťa, že 20 sekúnd možno predĺžia alebo nájdu iné riešenie.

Medzitým však Zuzana stále nemá svoje peniaze. Otázne je, ako jej ich legálne vyplatiť. Advokát Tomáš Gábriš zastáva názor, že pani Zuzana nemá priamo nárok zo zákona alebo zo štatútu súdne sa domáhať výhry.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Riešením by mohlo byť, ak by rezort financií navýšil rozpočet celej lotérie o spomínaných 400-tisíc eur. „Ale otázka je, samozrejme, ako by to ministerstvo financií rozpočtovo krylo,“ povedal nám.

Problém však môže nastať, ak sa rezort financií rozhodne Zuzane 400-tisíc eur nevyplatiť, avšak do budúcna zmení štatút súťaže tak, aby sa podobná situácia už neopakovala. V takom prípade sa Zuzana aj ostatní súťažiaci z prvého kola môžu sťažovať na nerovný prístup. Podľa Gábriša sa dá to všetko štatútom upraviť.

Medzitým sa vynára otázka, či lotéria spĺňa svoj účel, a to nahnať nezaočkovaných do čakárne. „Lotéria môže byť nejakým doplnkom. Ale lotéria, ktorá bude spravená korektne a nastavená naozaj pre potreby tej komunikácie,“ konštatoval marketér Michal Ruttkay.

Problémom je podľa neho najmä to, že lotéria mieri na už zaočkovaných ľudí. „Zaočkovaní budú súťažiť ďalej, tým sa tie peniaze hodia. A tí nezaočkovaní, tým je to úplne jedno. To je ako keď poľovníkovi hovoríte, nech si kúpi udicu. Jeho to nezaujíma,“ dodal Ruttkay.

Tému spracovali Veronika Bozdošová a Adel Ghannam.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovacia lotéria

Dôležité udalosti