Dráma v akvaparku v Poprade: Klinicky mŕtveho hasiča vrátila medzi živých telocvikárka

Peter Zlatnický.
Zdroj: TV Markíza

Pán Zlatnický dostal infarkt len čo vyšiel z bazéna.

Dráma v popradskom akvaparku. Len čo vyšiel z bazéna, skolaboval, ale keď k nemu dobehli plavčíci, zistili, že jeho srdce nebije. Pán Peter Zlatnický po páde navyše krvácal z hlavy.

Dostal infarkt a istý čas bol v klinickej smrti. Do záchrany bývalého profesionálneho hasiča sa pustila aj telocvikárka Lucia Pronerová z Košíc, ktorá mu masírovala srdce. Vďaka duchaprítomnosti okolia je opäť medzi živými.

„Tak, cítim sa adekvátne k svojmu zdravotnému stavu, takže žijem a som šťastný, teším sa z každej minúty,“ hovorí zachránený pacient Peter Zlatnický.

Je to bývalý hasič. Na dlažbe sa rozhodovalo, či dostane druhú šancu na život. Plavčíci nezaváhali ani sekundu. „Boli sme úplne z toho mimo, že vidíme muža, ktorý odchádza,“ opisuje Radko Vojtila, plavčík v popradskom aquaparku.

„Popravde, tú noc som sa zobudil a stále som si to tak premietal, čo sme vlastne urobili, či sme urobili správny postup,“ hovorí ďalší z plavčíkov Marek Venglarčík. Jeho kolega Lukáš Richnavský priznáva, že to bol preňho veľmi silný moment.

Do masáže srdca sa pustila aj učiteľka z Košíc Lucia Pronerová. Vždy túžila byť záchranárkou. „Prvý moment bolo zvláštny, bol to taký hlboký nádych, výdych a nastal boj s časom,“ uvádza.

„A vedela som jedno, že ak mu pomôžem, tak nestratím nič, čiže tam bola dôležitá tá masáž srdca a masírovanie, masírovanie, masírovanie a veľmi dôležité bolo, že som mala okolo seba dobrých ľudí,“ dodáva Lucia.

„Posielam im veľké srdce za záchranu môjho života, prakticky zachránila život záchranárovi, bývalému profesionálnemu hasičovi,“ hovorí pán Peter.

Čaká ho séria operácií

Aj lekár z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb tvrdí, že plavčíci a telocvikárka do príchodu záchranky odviedli kus dobrej roboty, potom sa už o neho postarali špecialisti.

„Náš ústav ručí 24-hodinovú starostlivosť pri akútnych uzáveroch koronárnych ciev, teda pri akútnom infarkte myokardu, takto, ako sa to stalo aj tomuto pánovi. Pán prišiel a v podstate za 25 minút sme otvorili cievu, ktorá bola zatvorená a spriechodnili a následne sa stabilizovali všetky ostatné funkcie,“ približuje kardiológ Peter Kirsch.

„Beriem to ako také ďakujem za celú moju životnú prácu záchranára, profesionálneho hasiča. Myslím si, že v živote nič nie je náhoda a všetko dobro sa raz každému vráti,“ doplnil Peter.

Zachráneného muža čaká ešte séria operácií a zrejme sa nevyhne bypassom. Už dnes ale v Poprade plánujú po jeho návrate domov urobiť malú oslavu. Veď napokon, je čo oslavovať.

Viac sa dozviete v reportáži Jána Tribulu.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

POPRAD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Aquapark

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.