Takáčovec Matej Zeman, prezývaný Zemák, asi bude spolupracovať s políciou

Svedok Matej Zeman
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vypovedať je ochotný prostredníctvom telemostu.

Slovenská polícia víta, že člen bratislavskej skupiny takáčovcov Matej Zeman, obvinený v kauze manipulovania svedeckých výpovedí, je ochotný vypovedať prostredníctvom telemostu. Aktuálne by sa mal nachádzať v Chorvátsku, kde podľa svojich vyjadrení požiadal o politický azyl.

„Polícia možnú spoluprácu v prípade potreby určite uvíta, naďalej však budeme vo svojej činnosti postupovať podľa platnej právnej úpravy vrátane využitia medzinárodnej policajnej spolupráce," uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

„V prípade konaní na základe európskeho zatýkacieho rozkazu nemá Ministerstvo spravodlivosti SR žiadne právomoci. Medzi justičnými orgánmi zainteresovaných štátov prebieha priamy styk," uviedol zase pre TASR hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

„Dnes nám bol doručený európsky zatýkací rozkaz na menovaného," dodal Bubla s tým, že na Mateja Zemana vydal európsky zatýkací rozkaz Okresný súd Bratislava III 11. augusta.

Takáčovec Matej Zeman tvrdí, že od 13. augusta bol zaradený do azylového procesu, a preto nemôže vycestovať späť na Slovensko. „Na základe politického tlaku na moju osobu, moju rodinu a z obavy o svoj život som sa rozhodol požiadať Chorvátsku republiku o politický azyl," uviedol v utorok (17. 8.) v rozhovore pre televíziu TA3 s tým, že prostredníctvom svojej advokátky opätovne požiadal o výsluch cez telemost. Podľa informácií TASR mal pôvodne Matej Z. vypovedať na polícii v Bratislave záverom tohto týždňa.

Matej Z. je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Po ňom a po podnikateľovi Petrovi Petrovovi vyhlásili pátranie. Csabu Dömötöra v tomto prípade odsúdili za krivú výpoveď na 32 mesiacov podmienečne s odkladom na päť rokov. Petra Petrova zobral do väzby v sobotu (14. 8.) Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v inej korupčnej veci.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Spolupráca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.