Vyšetrovateľov zaujímala pravda, uviedol exminister vnútra Robert Kaliňák po výpovedi na NAKA

Robert Kaliňák.
Zdroj: TASR

Vyšetrovateľ ho predvolal na výsluch v kauze Očistec.

Exminister vnútra na NAKA. Roberta Kaliňáka si vo štvrtok (19. 8.) na výsluch ako svedka zavolal vyšetrovateľ kauzy Očistec. V rámci tohto prípadu obvinili špičky polície, teda jeho niekdajších podriadených.

Tibor Gašpar, Peter Hraško či Robert Krajmer. To je len zlomok kedysi silných mužov polície, ktorí čelia závažným obvineniam. Okrem zneužívania právomocí či korupcie ich vyšetrovateľ stíha za to, že mali byť členmi zločineckej skupiny a tej mal šéfovať Norbert Bödör. No a bývalý minister vnútra prišiel vypovedať práve k tomuto prípadu.

Robert Kaliňák sa zdržal v budove policajného prezídia viac ako štyri hodiny. Na čo všetko sa ho vyšetrovateľ pýtal, úplne konkrétne neodpovedal.

„Zaujímala ich pravda, pretože jej majú málo, tak sme sa dlhšie zdržali, pretože tej pravdy bolo treba povedať veľa. Údajné niekdajšie pôsobenie zločineckej skupiny na ministerstve vnútra považujem za nezmysel. Tie formulácie sú hrubým balastom a k týmto skutočnostiam nedošlo," vyhlásil po výsluchu.

Podľa svedeckých výpovedí vydával pokyny Norbert Bödör policajnému prezidentovi, ale aj vyplácal peniaze za to, aby vyšetrovali prípady podľa ich želania.

Zdroj: TASR

Podľa Kaliňáka k manipulácii nedochádzalo a ak niekto tvrdí, že áno, treba to preveriť. Na otázku, či stále stojí za tým, že Tibor Gašpar bol najlepší policajný prezident odpovedal pozitívne. „A ešte Milan Lučanský. Boli mimoriadne dobrí policajti," zdôraznil.

Okrem vybavovania vyšetrovaní takpovediac na želanie, mali podľa vyšetrovateľa niektorí bývalí policajti nezákonne lustrovať novinárov či politikov a niektorých aj sledovať.

Kaliňák zastáva názor, že lustrácie nie sú trestný čin, ani sledovanie. Pripomenul, že aj jeho sledovali aj lustrovali.

K lustrácii novinárov a sledovaniu Daniela Lipšica či Igora Matoviča sa priznal Pavol Vorobjov, ktorý podľa denníka Sme smeruje k dohode o vine a treste.

V kauze, ku ktorej bol Robert Kaliňák vypovedať, je obvinený aj bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze. Ten ho v jednej zo svojich výpovedí aj spomenul. Vraj ho mal poslať za oligarchom Jozefom Brhelom, a to preto, aby mu v úvodzovkách dorovnal plat. Imrecze totiž predtým, ako nastúpil k daniarom, robil pre prosperujúcu spoločnosť a dobre zarábal.

Kaliňák odmietol tvrdenie, že by niekomu dohováral a nie je tiež pravda, že Imreczeho poslal na Brhelom.

Niečo podobné ale v inom obsadení spomínal v minulosti aj ďalší spolupracujúci obvinení Ľudovít Makó. Tomu mal zase dorovnávať Norbert Bödör.

V kauze Očistec je obvinených množstvo bývalých policajtov či funkcionárov. Mnohí z nich sú za mrežami už od novembra.

Podrobnosti z vypočúvania a prípadu spracovala Zuzana Ferenčáková.


Pozadie prípadu

Kaliňák bol viacnásobným ministrom vnútra počas vlád Roberta Fica (Smer-SD). Dlhé roky bol aj podpredsedom strany Smer-SD.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpara, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Skupina mala pôsobiť okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

V prípade padli obvinenia zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu korupcie.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti