ÚVO udelil štátnym hmotným rezervám pokuty za nákup pomôcok z čias Kičuru

Kajetán Kičura
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Úrad pri nákupe konštatuje viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) uložil Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR pokuty vo výške 70 000 eur v súvislosti s nákupom zdravotníckych pomôcok počas pandémie nového koronavírusu. Úrad pri nákupe konštatuje viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Nákupy sú ešte z čias bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru, ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„SŠHR nedodržala základné princípy, ktoré musia byť dodržané pri nákupe za verejné financie, predovšetkým princíp transparentnosti a princíp rovnakého zaobchádzania, ako aj princíp hospodárnosti a efektívnosti, čo mohlo mať vplyv na výsledok jednotlivých verejných obstarávaní," skonštatoval predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Pokuty sa týkajú troch nadlimitných zákaziek, ktoré boli realizované priamym rokovacím konaním a následne ukončené zmluvami. Prvá zmluva bola uzatvorená 12. marca 2020 vo výške 324 900 eur bez DPH, druhá zmluva 15. marca 2020 vo výške 11 100 000 eur bez DPH a tretia zmluva 17. marca 2020 vo výške 18 793 360 eur bez DPH. Kontrola postupu SŠHR pri ich uzatvorení skonštatovala viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

SŠHR sa však voči zisteniam úradu na prvom stupni odvolala, čo znamená, že odmietla aj zníženie pokút o polovicu v zmysle zákona. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutí prvého stupňa boli prípady následne predmetom správnych konaní, v ktorých úrad uložil pokuty vo výške 30 000 eur, 30 000 eur a 10 000 eur, spolu teda 70 000 eur.

„Zároveň môžem potvrdiť, že úrad postupuje svoje závery ďalším kontrolným orgánom v zmysle podpísaných memoránd o spolupráci. Zo strany úradu je tak konanie v týchto veciach ukončené," poznamenal Hlivák.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ÚVO

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.