Smer-SD podá v pondelok návrh na schôdzu, chce na nej odvolávať Romana Mikulca

Pavol Rusko
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Minister vnútra podľa Fica osobne pozná takáčovca Mateja Zemana a pravidelne chodil za ním do bytu, aby s ním koordinoval výpovede.

Opozičný Smer-SD má v pondelok (23. 8.) podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce odvolávať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Na tlačovej konferencii to oznámil šéf strany Robert Fico s tým, že nebude čakať na september, nakedy je presunutá schôdza o Mikulcovom odvolávaní, ktorá sa mala konať v júli. Fico tvrdí, že Mikulec mal navštevovať takáčovca Mateja Zemana v jeho byte a koordinovať s ním výpovede. Smer-SD Mikulca opätovne kritizuje aj za to, že mal zobrať úplatky.

Minister vnútra podľa Fica osobne pozná takáčovca Mateja Zemana a pravidelne chodil za ním do bytu, aby s ním koordinoval výpovede. Odvoláva sa aj na medializované fotografie, podľa ktorých navštevuje Mikulec ženu, ktorá býva v rovnakom bytovom dome ako Matej Zeman To považuje Fico za príbeh, ktorý si minister vymyslel. Matej Zeman je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Zásah voči nim bol prerušený, v dôsledku čoho je Matej Zeman v pátraní. Fico je presvedčený, že zásah sa zastavil na pokyn Mikulca. Matej Zeman je podľa šéfa Smeru-SD jedným z tzv. udavačov, ktorí si vymýšľajú svedecké výpovede

„Neveríme ani pol slova Mikulcovi, ako si vymyslel príbeh s nejakou dievčinou. V poriadku, keby nebol on ten, kto rozhodol o prerušení zásahu voči Matejovi Zemanovi," skonštatoval Fico.

Šéf Smeru-SD kritizoval obštrukciu zo strany koalície pri mimoriadnej schôdzi, na ktorej chceli koncom júla odvolávať Mikulca. „Vládna koalícia nechce o tom rokovať, lebo sa týchto informácií bála," povedal s tým, že v pondelok podávajú nový návrh. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) má do siedmich dní zvolať schôdzu.

Fico tiež dodal, že Mikulec mal mať ešte ako riaditeľ vojenského spravodajstva kontakty na skupinu takáčovcov. Mal využívať ich služby na riešenie svojich osobných sporov.

Reakcia Mikulca

Člena bratislavskej skupiny takáčovcov Mateja Zemana minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nepozná a nikdy sa nestretli. Minister to uviedol v reakcii na tvrdenia šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica, že sa s Matejom Zemanom stretával v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Fico podľa ministra šíri konšpirácie a spája nespojiteľné.

„Nikdy sme sa nestretli ani na adrese, kde údajne býva a ani nikde inde. Je to len nevyslyšané prianie poslanca Fica,“ uviedol Mikulec v súvislosti s tým, že Mateja Z. nepozná. Fico je podľa neho „ukážkovým príkladom skrachovaného politika“. „Je veľmi fascinujúce pozorovať Ficovu morálnu flexibilitu a povedzme, že aj istú odvahu, keď ukazuje prstom na druhých, keď on sám býval u odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka a jeho blízke osoby buď sedia vo väzbe, alebo je na nich vydaný zatykač,“ skonštatoval minister.

Člen bratislavskej skupiny takáčovcov Matej Zeman je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Po ňom a po podnikateľovi Petrovi Petrovovi vyhlásili pátranie. Csabu Dömötöra v tomto prípade odsúdili za krivú výpoveď na 32 mesiacov podmienečne s odkladom na päť rokov. Petra Petrova zobral do väzby v sobotu (14. 8.) Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v inej korupčnej veci.

Matej Zeman je obvinený v kauze manipulovania svedeckých výpovedí. Aktuálne by sa mal nachádzať v Chorvátsku, kde podľa svojich vyjadrení požiadal o politický azyl. Je ochotný vypovedať prostredníctvom telemosta.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Roman Mikulec

Dôležité udalosti