Bratislava vyťahuje novú zbraň na komáre - šumivé tabletky

Tabletky proti komárom.
Zdroj: TV Markíza

Zriedený roztok zo suda sa dá použiť aj na menšie plochy.

Bratislava pokračuje v boji proti komárom. Ľudia z domov a záhradkári dostávajú šumivé tabletky. Prostriedok zabíja larvy v jazierkach, sudoch, či v nádržiach s vodou.

Použili už biologický postrek, zapojili dobrovoľníkov a zamestnali hlavného lovca komárov. Bratislava postupne vyčerpáva zbrane v boji proti komárom.

„Na miestach, kde sme zasahovali je dokonca štvornásobne nižší počet komárov ako napríklad v Devínskej Novej Vsi, ale tie miesta sú obklopené päťkou chráneným územím, kde sa zasahovať nemôže," konštatovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová.

Zdroj: TASR

Na rade sú preto občania. Komáre sa totiž neliahnu len v záplavových oblastiach, ale aj v záhradách. Mestské časti, kde je najväčší výskyt komárov teraz rozdávajú šumivé tablety. Podľa odborníka môžu záhradkári s vodou po aplikácií tabletky polievať na druhý deň.

„Tabletky alebo granule obsahuje látku BTI a je tam exotoksín, ktorý sa dostane do tráviacej sústavy lariev. Lepšie, aby sa to dostalo do menších štádií. Dôjde k prasknutiu čriev lariev komárov a tým pádom je po nich. Proti kukliam to neúčinkuje, lebo kukly neprijímajú potravu," vysvetlil mikrobiológ Nasir Jalili s tým, že zriedený roztok zo suda sa dá použiť aj na menšie plochy. Odporúča, aby častejšie s tým polievali menšie liahniská.

Očakáva sa, že komáre sa toto leto budú liahnuť ešte dvakrát. Bratislavčania sa ich zbavia až v októbri.

Tému spracovala Monika Grznárová.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti