Aj Martin má svojho Čumila. Na most, ktorý roky čaká na opravu, ho dali symbolicky

Martinský čumil.
Zdroj: TV Markíza

Opravujú ho tak dlho, že ho ako rozrobený zobrazujú aj internetové mapy.

Vyše 1 100 dní rozbúraný most. Vodiči, ktorí jazdia cez Martin na východ krajiny ho dobre poznajú. Robotníci ho pred opravou iba načali a nechali tak.

K značkám obmedzujúcim premávku pribudol vo štvrtok (19. 8.) zvláštny spoločník. „Tento most sa sám neopraví a toto je trošku taká symbolika toho, ako tu vyzerajú práce na tomto moste v Martine," povedal nám aktivista a mestský poslanec Stanislav Thomka.

Most je z roku 1964. S jeho rekonštrukciou začali pred tri a pol rokom. Opravujú ho tak dlho, že ho ako rozrobený zobrazujú aj internetové mapy.

Po tom ako otvorili diaľničný úsek Dubná Skala - Turany, výskumníci zmerali na starej trase kde je aj tento most, intenzitu premávky. A čísla ich prekvapili. „V priemere 15-tisíc vozidiel denne, z čoho zhruba 15 percent je podiel nákladnej dopravy. Je to tak vysoké číslo na tomto úseku, že je nemysliteľné, aby oprava mosta trvala takto dlho," tvrdí Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného.

Správa ciest zodpovedná za projekt vystriedala na moste už dvoch zhotoviteľov. Most v dezolátnom stave však za pôvodne vysúťažené peniaze neboli schopní opraviť. A tak hľadajú ďalšieho.

Zdroj: TV Markíza

„Akonáhle posúdime dodanú projektovú dokumentáciu, ktorú nám dodávateľ projektových prác dodal, tak v čo najskoršom termíne budeme žiadať o pridelenie financií," vysvetlil riaditeľ firmy Investičná výstavba a správa ciest Ivan Brečka.

Práce by sa tu mali vraj rozbehnúť budúci rok. „Robotníci sem prídu v marci 2022. Dnes je august 2021. To ešte pol roka tu nik nepríde a pol roka tu budú ľudia jazdiť v takomto stave po tomto moste?!," pýta sa aktivista Thomka.

Podľa Brečku by mal byť most dokončený na budúci rok cez letné mesiace.

Pri jazde autom teraz mnohí spomalia a obzrú sa, čo tu leží. Martinský čumil bude zdá sa odteraz pútať pozornosť vodičov viac, ako púta pozornosť kompetentných tento most.

Tému spracoval reportér Marian Lechan.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čumil

Dôležité udalosti