Ženy ukecanejšie ako muži? Nezmysel!

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci zistili, že "kecanie" zavisí od toho, či riešite pracovný problém alebo spoločenskú konverzáciu.

Ženy kecajú a kecajú, zatiaľ čo muži mlčia a mysli si svoje. Ale ste si skutočné istí? Nový výskum odhalil, že ženy rozhodne nie sú ukecanejšie ako muži. Storočný mýtus tak vyšiel nazmar.

Vedci sa rozhodli preskúmať nesmrteľné tvrdenie, ktoré je zároveň zdrojom nekončených vtipov o ženskej ukecanosti.

Odborníci z Northeastern University v Bostone požiadali respondentov, aby sa zúčastnili na spoločnej 12-hodinovej pracovnej úlohe. Potom sledovali ich interakciu pri práci, ale aj konverzáciu počas prestávky na jedlo. Muži a ženy pracovali v dvoch oddelených skupinách.

Zdroj: Shutterstock.com


Aj keď autori výskumu očakávali, že ženy budú výrazne aktívnejšie pri spoločenskej konverzácii, nebolo to tak. Ony sa verbálnejšie prejavovali pri pracovnej časti úlohy. Hlavne v diskusiách o ďalších pracovných postupoch a stratégiách. A čím väčšia bola skupina pracovníkov, tím viac sa k slovu dostávali muži a tím viac sa verbálne prejavovali.

Prítomnosť, resp. dobrovoľné využitie spomínanej prestávky „na spoločenské pokecanie" využilo 40 percent mužov, hoci všetky účastníčky pokusu na nej boli, ale veľmi sa nerozprávali.

Podľa autorov výskumu sú ženy zvyknuté oveľa viac spolupracovať a práve pri pracovných povinnostiach preto viac hovoria. Oproti tomu muži medzi sebou skôr súperia a práve v týchto situáciách, keď sa potrebujú pred ostatnými ukázať a „vytiahnuť" zintenzívňujú verbálne prejavy.

Rozhodne sa však nedá povedať, že ženy sú ukecanejšie ako muži. Závisí to od rôznych situácií, ale oba pohlavia sú na tom približne rovnako.


BRATISLAVA/redakcia Myženy

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.