Šupky zo zemiakov do koša nevyhadzujte. Prečítajte si, aké výhody a využitie majú

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/VixonPhoto

Iba málokomu napadne, že to, čo považujeme za odpad, môže byť veľmi prospešné a účinné v domácnosti aj v starostlivosti o pleť.

Šupky zo zemiakov končia vo väčšine domácností v koši. Iba málokomu napadne, že to, čo považujeme za odpad, môže byť veľmi prospešné v domácnosti aj v starostlivosti o pleť. Obsahujú totiž množstvo zdravých prvkov. Pozrite sa s nami na spôsoby ich využitia.

Chudnutie

Všetci vieme, že sú zemiaky bohaté na sacharidy. Tie zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní postavy. Ak chcete posilovať a spevňovať svaly, musíte ich konzumovať, nech máte dostatok energie. Zemiakové šupky navyše obsahujú minimálne množstvo tuku, cholesterolu a sodíka. To je dôvod, prečo by mali byť šupky pri chudnutí súčasťou vášho stravovania. Môžete ich uvariť či upiecť. Možno vás prekvapí, aké sú chutné.

Prečítajte si aj: Domáce burgre ako z vychýrených reštaurácií. Šefkuchár prezradil cenné rady

Imunita a zdravie

Zemiaky sú zdrojom vitamínu C a pôsobia ako silný antioxidant. Okrem toho šupky obsahujú vitamín B a vápnik, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého obranného systému a posilňujú imunitnú aktivitu. Šupky v sebe skrývajú aj vysoké množstvo kyseliny chlorogénovej, ktorá sa viaže s karcinogénom, čím dokonca chráni telo pred rakovinou.

Zemiakové šupky tiež obsahujú vysoké množstvo draslíka. Ide o dôležitý minerál, ktorého konzumácia znižuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Draslík totiž zohráva kľúčovú úlohu pri znižovaní krvného tlaku a udržiavaní zdravého srdca, uvádza portál thehealthsite.com.

Zistilo sa, že vysoký obsah vlákniny spojený s antioxidantmi, polyfenolmi a glykoalkaloidmi znižuje hladinu cholesterolu v krvi. V prípade, že máte s cholesterolom problém, určite konzumujte celé neošúpané zemiaky.

Zdroj: shutterstoc.com/Valeria Selezneva

Krása

Zemiakové šupky sú veľmi účinné napríklad pri popáleninách, lepšie povedané ich hojení. Pokožku nielen zvlhčia, ale pôsobia aj ako silné antibakteriálne činidlo.

Mnohých však viac prekvapí ich bieliaci účinok. Ak sa teda ráno zobudíte s kruhmi pod očami, stačí ak odrežete šupku zo zemiaku a priložíte na kruhy. Síce úplne nezmiznú, ale ich odtieň už bude omnoho jemnejší.

Veľmi účinné sú aj na šedivé vlasy. Ak hľadáte prírodné, ekologické a šetrné riešenie na farbenie vlasov, tak šupky sú pre vás ideálne. Tmavovláskam totiž šediny stmavia, čím sú prehliadnutejšie. Postupovať musíte nasledovne: Šupky dajte na 20 minút variť do hrnca s vodou. Následne vodu sceďte a po šampóne ňou opláchnite vlasy. Výsledok vás prekvapí.

Pomôžu vám aj v boji s bradavicami. Jednoducho šupkou trite bradavicu alebo ju obväzom o bradavicu pripevnite. Nebojte sa, tento trik používali už vaše staré mamy.

Kuchyňa

Ako sme spomínali vyššie, aj samotné šupky môžete konzumovať. Najchutnejšie sú pečené či smažené, chutia ako obľúbené zemiakové lupienky. Pred pečením ich dajte do misky, pridajte soľ, korenie (bylinky), olej (prípadne iný tuk), pretrepte a dajte piecť na približne 15 minút na 200 stupňov Celzia. Alebo ich osmažte dozlatista a podávajte posypané parmezánom či s dipom.

Zdroj: shutterstoc.com/imrana

Domácnosť

Zemiaková šupka vám podľa portálu hubpages.com pomôže aj pri upratovaní, hlavne ak máte špinavý krb. Jednoducho ich zoberte a začnite nimi krb čistiť, ak budú špinavé, môžete ich premyť vo vode, nechať uschnúť a pokračovať v upratovaní.

Taktiež nimi zabavíte deti. Už v našej mladosti sa zemiak využíval ako pečiatka a podobne to môže byť aj so šupkami. Ich tvar si pokojne môžu upraviť nožnicami. Po použití ich jednoducho vyhodíte. Poslúžiť im môžu aj ako šablóna. Vytvorený tvar položia na papier a farbami v spreji, fúkacími fixkami alebo aj pastelkami ich jednoducho obkreslia či obmaľujú.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti