Zistenie TV Markíza: Muž, ktorý mal byť súčasťou zločineckej skupiny na rezorte vnútra, sa priznal

Peter Lamač.
Zdroj: TV Markíza

Podnikateľ Peter Lamač figuruje v tejto schéme celkom vysoko, na druhom stupni riadenia. Priznanie nám potvrdil špeciálny prokurátor.

Na ministerstve vnútra a ústredí práce mala fungovať zločinecká skupina, ktorá vraj z verejných obstarávaní vytiahla milióny. No a TV Markíza zistila, že jeden z obvinených, ktorý mal byť jej súčasťou, sa priznal.

Peter Lamač figuruje v tejto schéme celkom vysoko, na druhom stupni riadenia. Svojím priznaním potvrdzuje podozrenia o tom, čo všetko sa malo diať v pozadí.

Podnikať začal už v 90-tych rokoch. Neskôr vybudoval reklamnú agentúru a zoznámil sa s Petrom Petrovom alias Tigrom. Pre mnohých doteraz neznáme meno Petra Lamača sa objavilo v uznesení vyšetrovateľa NAKA medzi ďalšími 10-timi mužmi. Viní ich zo založenia zločineckej skupiny, ktorá mala fungovať na rezorte vnútra i ústredí práce.

Zdroj: TV Markíza

Kým bývalý minister vnútra Robert Kaliňák označil tvrdenia o gangu za nezmysel, jeho nástupkyňa Denisa Saková je z toho šokovaná. Nikoho z obvinených vraj nepozná.

Ústredie práce deklaruje súčinnosť. Do tohto všetkého privedú pred sudcu zadržaného Petra Lamača. „Je pravdou, že sa sčasti priznal. Ale nebudem bližšie komentovať v akom rozsahu," povedal nám špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Podnikateľ ale odmieta, že by bol členom akejsi zločineckej skupiny. Pred sudcom však prisľúbil spoluprácu a povedal, že bude hovoriť aj o veciach, ktoré v uznesení nie sú. „Čo sa týka skutkov uvedených v uznesení o vznesení obvinenia tak ako to je popísané do značnej miery je to pravda," vyplýva z výsluchu Petra Lamača pred sudcom Špecializovaného trestného súdu Emilom Klemaničom.

Zdroj: TV Markíza

Sľúbená spolupráca Lamača je pre vyšetrovanie dôležitá. Môže byť kľúčom k ďalším odhaleniam. Podľa uznesenia totiž figuruje v tejto schéme zločineckej štruktúry na druhom stupni riadenia. Kto mal byť nad ním, teda najvyššie, tých zatiaľ vyšetrovateľ nemenuje.

„Na najvyššom stupni riadenia pôsobili doposiaľ presne nestotožnení páchatelia zastávajúci v danom období riadiace funkcie na Ministerstve vnútra SR a Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny," píše sa v uznesení vyšetrovateľa NAKA.

Podľa uznesenia mali títo ľudia zneužívať svoje postavenie, aby ovplyvnili priebeh verejných obstarávaní týkajúcich sa počítačovej a hasičskej techniky, či rovnošiat pre policajtov a colníkov. Malo sa to diať od roku 2015.

„V zásade išlo o to, že sa úplatky z verejných obstarávaní následne legalizovali cez sieť viacerých firiem, aby sa zakryl ich pôvod v korupčnej trestnej činnosti," povedal Lipšic.

Zdroj: TASR

„Poukážem napríklad na nákup pracovných rovnošiat so spoločnosťou, ktorá vyhrala konanie. A z tej sumy, ktorú dostala, som si ja ponechal päť percent a pán Petrov tiež," povedal Lamač na výsluchu.

Oslovili sme aj advokáta obvineného podnikateľa. Zatiaľ sa k veci vyjadrovať nechcel, lebo Petra Lamača čaká ešte oficiálny výsluch pred vyšetrovateľom. Je vo väzbe už niekoľko dní.

Tému sleduje reportérka Zuzana Ferenčáková.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Petrov

Dôležité udalosti