Starostom a poslancom sa nepáči tempo likvidácie PCB látok

PCB látky v pôde.
Zdroj: TV Markíza

O presných termínoch sa majú dohodnúť politici na koaličnej rade.

Likvidácia PCB látok na Zemplíne je pomalá, a nedostatočná. Takto ju hodnotia starostovia dotknutých obcí. Šéf výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie chce dokonca zvolať koaličnú radu.

V Strážskom sa pri nájdených PCB látkach, už dva roky, striedajú ministri, úradníci i odborníci. Obzerajú, skúmajú a navrhujú riešenia.

Ešte minulá vláda vyhlásila pre Strážske mimoriadnu situáciu. Sudy s PCB látkami sú ale stále na miestach, kde ich našli. V chátrajúcej ošipárni a teplárni, či zakopané pod zemou v blízkosti lesného prameňa. Je tu 500 ton materiálu, ktoré treba zlikvidovať.

Starostom a poslancom sa nepáči tempo likvidácie PCB látok. Tvrdia, že kompetentní nesplnili ani jeden zo sľubovaných termínov. Podľa starostky Nižného Hrabovca Marcely Pčolinskej treba konať a treba ich vybrať.

V závere minulého roka vláda prijala uznesenie, podľa ktorého malo ministerstvo vnútra sudy s PCB látkami preložiť a bezpečne uskladniť v kontajneroch do konca júna. Vyčlenila na to pol milióna eur.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nespokojní poslanci chcú iniciovať zvolanie koaličnej rady, kde by malo byť jediným bodom riešenie PCB látok na Zemplíne. Predseda výboru pre životné prostredie Jaroslav Karahuta chce, aby sa koaliční lídri dohodli už na na konkrétnych termínoch.

Ministerstvo vnútra kritiku odmieta. Na odstránenie PCB látok je vraj pripravené. Čakajú už len na to, aby im úrady vydali potrebné povolenia, na nakladanie s odpadom.

"Ani vyhlásením mimoriadnej situácie však zložky podieľajúce sa na záchranných prácach nemôžu porušovať ustanovenia zákona o odpadoch. Nemožno teda napraviť súčasnú environmentálnu záťaž nezákonným postupom," reagoval hovorca Petar Lazarov.

PCB látky sú pozostatkom chemickej výroby spred tridsiatich rokov. Lekári potvrdili, že sú za mnohými chorobami tunajšieho obyvateľstva, ktoré postihujú už novorodencov.

Tému dlhodobo sleduje reportér Vladimír Bučko.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

STRÁŽSKE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Strážske

Dôležité udalosti