Z práce do práce? Aj taký je život tisícok Slovákov

shutterstock_170897903.jpg

V tomto ukazovateli sme hlboko pod európskym priemerom. Menší podiel majú už len Bulhari.

Z jednej práce rýchlo do ďalšej.Takto vyzerá život tisícok ľudí na Slovensku. Kým jedni majú problém vôbec nájsť si zamestnanie, nemalá skupina ľudí musí chodiť do práce vo dne aj v noci, aby dokázali zaplatiť všetky účty.

Taký je príbeh aj matky z Michaloviec, ktorá sa musí starať o dvoch synov. Cez deň je z nej zdravotná sestra, po nociach upratovačka a krajčírka. Každý mesiac žije od výplaty k výplate.

"Tým, že zarábam v podstate minimum, tak mi nevychádza na živobytie. Tak si privyrábam ešte upratovaním a takými pomocnými pracami. Človek je vyčerpaný a potrebuje nabrať silu a ísť do ďalšej práce," hovorí pani z Michaloviec.

Podobný príbeh by podľa štatistík mohlo rozprávať až 28-tisíc Slovákov, ktorí o 8-hodinovom pracovnom čase vedia iba z počutia.

Dve zamestnania vás privedú do blázinca

Pre mnohých je pritom neraz problém zvládať jednu prácu. Dve zamestnania už môžu podľa psychológa doviesť človeka až k úplnemu zrúteniu.

"Ten človek sa skôr či neskôr zosype - jak fyzicky, tak aj psychicky. Prvotný stres vzniká už len z nutnosti zarobiť viac peňazí. Potom nastupuje ďalší, aby tie dve práce zvládali," hovorí psychlóg Karol Kleinmann.

Dve zamestnania má na Slovensku podľa Eurostatu viac ako jedno percento pracujúcich. Hoci to môže znieť prekvapujúco, v tomto ukazovateli sme hlboko pod európskym priemerom. Menší podiel majú už len Bulhari.

"Dve zamestnania sú vo veľkej miere rozšírené práve napríklad vo Švédsku, v Holandsku alebo Dánsku, čo sú zároveň aj krajiny, kde je veľmi rozšírená práca na polovičný úväzok alebo napríklad práca z domu," hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

"Štatistiku ovplyvňuje dlhší pracovný čas, ako aj dopyt po zamestnancoch. Kým desatina Švédov môže mať aj dve práce, Slováci sú často radi, keď si nájdu aspoň jednu," dopĺňa analytička Glasová.BRATISLAVA, MICHALOVCE /TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti