Bitka o „Tigra“ medzi inšpekciou a NAKA: TV Markíza získala dokument, ktorý by to mohol rozlúsknuť

Peter Petrov alias Tiger.
Zdroj: TV Markíza

Ide o usmernenie z dielne generálnej prokuratúry.

Kto má nárok na muža s prezývkou Tiger? Boj o Petra Petrova sa v ozbrojených zložkách vyostril po tom, čo hľadaného podnikateľa zadržali.

Teraz sa doťahujú, či patrí inšpekcii alebo NAKA. No a každý to vidí inak. V rukách máme  dokument, v ktorom sú jasné pokyny, ako sa v takýchto situáciách postupuje.

Rozohratá šachová partia

Od začiatku sa príbeh Petra Petrova alias Tigra dá prirovnať k šachovej partii. Prvý ťah urobila inšpekcia, keď ho obvinila z krivej výpovede a marenia spravodlivosti, ďalší zase NAKA. Tí ho pre zmenu stíhajú pre členstvo v zločineckej skupine, ktorá mala obrať štát o milióny pri verejných obstarávaniach na rezorte vnútra a ústredí práce.

Inšpekcii však ďalší ťah nevyšiel. Tigra nenašli, sudkyňa na neho preto vydala zatykač. Zadržala ho až NAKA ale vo svojej veci. Z pohľadu laika nastala patová situácia. Čo bude s Tigrom a komu patrí? V tejto partii zdá sa vyhráva NAKA.

Niečo ako šach mat dala inšpekcii vtedy, keď ho predviedli pred sudcu špecializovaného súdu vo svojej veci a nie toho z okresu, ktorý na neho vydával zatykač.

Zdroj: TV Markíza/ PZ
 

Komu patrí Petrov alias Tiger?

Ako to teda je - ukradla NAKA Tigra inšpekcii? Vyšetrovanie inšpekcie dozoruje krajská prokuratúra v Bratislave, to na NAKA zase Úrad špeciálnej prokuratúry. No a každý má iný pohľad na to, komu Peter Petrov patrí.

"Ja zastávam názor, že sa malo postupovať podľa príkazu na zatknutie. Mal byť realizovaný výsluch pred sudcom, ktorý vydal príkaz na zatknutie," povedal pre televíziu Markíza krajský prokurátor z Bratislavy Rastislav Remeta.

"Legitímne bol v našej veci podaný návrh na väzbu a súd ho akceptoval. Právny názor, že príkaz na zatknutie má vždy prednosť je neudržateľný, znamenalo by to, že pokiaľ by niekto, na koho bol vydaný zatykač za neplatenie výživného a potom by bol zadržaný pri úkladnej vražde, tak by mal prednosť zatykač, to je úplne absurdný právny názor," myslí si špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Usmernenie generálnej prokuratúry

Získali sme dokument, ktorý by celý spor mohol rozlúsknuť. Trestný odbor Generálnej prokuratúry totiž už pred dvoma rokmi vydal metodické usmernenie, ako postupovať v takýchto prípadoch. A stanovisko si vyžiadala tá istá Krajská prokuratúra v Bratislave, ktorá dnes tvrdí, že Tiger by mal byť na základe zatykača ich.

No v usmernení sa píše celkom jasne, že ak nastane takáto kolízia, prednosť má zadržanie a nie zatykač. Lebo by mohlo dôjsť k zmareniu aj niektorých neodkladných a neopakovateľných úkonov, ktoré s ohľadom na ich charakter neznesú odklad.

„V prípade zistenia existencie príkazu na zatknutie tejto osoby sa postupuje tak, že sú s ňou naďalej realizované všetky potrebné procesné úkony, teda táto osoba naďalej zostáva v režime osoby zadržanej," uvádza sa v metodickom usmernení Trestného odboru generálnej prokuratúry.

Peter Petrov alias Tiger je teda vo väzbe pre obvinenia z NAKA. Ak by ho ale súd za mreže neposlal, až potom by ho mohli zatknúť vo veci inšpekcie.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inšpekcia ministerstva vnútra

Dôležité udalosti