Domáce

Trestať či netrestať jazdu v autoškole? Kompetentní sa nevedia dohodnúť

19 Autoskola zaver.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Prípad mladíka, ktorý za šoférovanie s inštruktorom má ísť do väzenia rozpútal búrlivú diskusiu.

Zapojil sa do nej majiteľ autoškoly, právnici, sudcovia aj policajný viceprezident. O Lukášovom prípade sme vás už informovali - napriek súdnemu zákazu šoférovať začal chodiť do autoškoly a za jazdu s inštruktorom mu dal súd 900-eurovú pokutu, štyri roky si nesmie sadnúť za volant a keďže bol v podmienke, má ísť na 10 mesiacov za mreže.


A čím je tento prípad zaujímavý? Podľa právnikov hneď dvojitým rozporom. Trestný zákon totiž ľuďom so zákazom šoférovať nedovoľuje jazdiť ani v autoškole, cestný zákon hovorí o výnimke. Sudkyňa v Partizánskom zato mladíka odsúdila, iného muža zase bratislavský sudca oslobodil.

Trestať teda takýchto ľudí alebo nie? Opýtali sme sa šestice kompetentných.

Súboj začínajú právnici. Jeden sa prikláňa k trestu, druhý k oslobodeniu. Obaja sa však zhodujú v jednom - zákon je nejasný. Policajný viceprezident má iný názor ako majiteľ autoškoly.

A spor pokračuje na súde - okresná sudkyňa v Partizánskom chce trestať, bratislavský sudca v oslobodzujúcom rozsudku podrobne zdôvodňuje mladíkovu nevinu. Náš malý prieskum teda hovorí o poriadnom názorovom boji s výsledkom 3:3.

Siedmy, rozhodujúci názor by mohla vyriecť generálna prokuratúra, ktorá by vydala zjednocujúce usmernenie, aby všetci vedeli či sa zákaz šoférovať vzťahuje aj na jazdu v autoškole alebo nie. Ak sa tak nestane, možno bude na Slovensku platiť, že o vašom osude rozhodne náhoda - v Partizánskom vás za jazdu s inštruktorom odsúdia, kým v Bratislave oslobodia.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti