Ak sa ženy nestravujú zdravo, trpia úzkosťami viac ako muži

Ilustračná snímka.
Zdroj: simona pilolla 2/shutterstock.com

Americká štúdia priniesla aj jedno zaujímavé zistenie týkajúce sa mužov.

Snaha jesť zdravo sa z roka na rok teší vzrastajúcemu záujmu verejnosti. Svedčia o tom rozrastajúce sa špecializované predajne, zásielkové obchody, kuchárske knižky, televízne relácie, obľúbené internetové stránky alebo aj záujem o služby profesionálnych výživových poradcov.

Už pred časom Lina Begdacheová z Univerzity Binghamton v USA potvrdila, že kvalitná strava zlepšuje duševné zdravie. Teraz išla vo svojom výskume ešte ďalej a zisťovala, ako súvisia stravovacie návyky s duševným zdravím mužov a žien.

Súvisiaci obsah

Prostredníctvom sociálnych sietí jej počas troch rokov vyplnilo anonymný dotazník 1 200 dobrovoľníkov, ktorí boli starší ako 30 rokov. Neboli to len Američania, ale Európania, ľudia z Blízkeho východu i Severnej Afriky. Získané údaje podrobila zložitému štatistickému rozboru a štúdiu uverejnila ich v časopise Journal of Personalized Medicine.

V dotazníkoch sa ľudí pýtala čo jedia, ale aj ako často raňajkujú, či cvičia, užívajú multivitamíny, výrobky z rybieho tuku, navštevujú reštaurácie rýchleho občerstvenia alebo pijú kofeínové nápoje.

Ženy reagujú na jedlo citlivejšie

Z výsledkov štúdie vyplynulo, že ak sa nestravujú zdravo, trpia úzkosťami viac ženy ako muži. Ženy tak na nezdravú výživu reagujú po psychickej stránke citlivejšie.

„Stravovanie v zariadeniach rýchleho občerstvenia, vynechávanie raňajok, požívanie kofeínových nápojov a potravín s vysokým obsahom cukru súvisí u zrelých žien s duševným stresom. Naopak, konzumácia ovocia a listovej zeleniny prispieva k ich mentálnej pohode,“ potvrdzuje Begdacheová.

Zdroj: Shutterstock.com

Štúdia priniesla aj jedno zaujímavé zistenie. Podľa jej výsledkov cvičenie môže u žien obmedziť dopady nezdravého spôsobu života na ich duševné rozpoloženie len vtedy, ak je časté a pravidelné. Naopak, mužom stačí, keď si zacvičia len občas.

Nezabúdajte však, že pre zlepšenie duševného stavu a udržanie psychickej pohody u mužov i žien je tiež nutná úprava jedálnička spoločne s cvičením, citujú novinky.cz štúdiu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti