Jablká sú veľmi prospešné pre zdravie. Dôvodom sú baktérie v nich

Ilustračná snímka.
Zdroj: JP Chret/shutterstock.com

Všetko však záleží od toho, ako a kde ich pestujeme.

Jablká. Ovocie, o ktorom sa hovorí aj v knihe kníh, je jedným z najpopulárnejších plodov na svete. Veľkej obľube sa tešia aj u nás.

Sú zdravé, majú veľa živín, napr. vitamíny C a B-komplex (skupina ôsmich vitamínov - B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12 - pozn. red.), antioxidanty, minerály a pomáhajú nám s trávením.

Dajú sa využiť aj v teplej i studenej kuchyni. Samozrejme, nemôžeme opomenúť aj veľmi lahodný kalvados, ktorý sa z nich vyrába.

Zdroj: Elenadesign/shutterstock.com

Je však pravda, že ten, kto zje denne jedno jablko, nepotrebuje doktora? Podľa najnovšej štúdie vedcov z Technologickej univerzity v Grazi to do veľkej mieri závisí od toho, aké baktérie obsahujú.

Všetky druhy jabĺk ich majú v sebe milióny, ale spomínaný výskum odhalil, že nie všetky bakteriálne populácie sú zdravé. A v čom je problém?

Dve jablká, rôzne účinky

Toto ovocie je tiež zdrojom vlákniny a mikroorganizmov, ktoré vstupujú do čriev a v nich vytvárajú kolónie. Aj keď je táto výmena baktérií zvyčajne len dočasná, zdravie ovplyvňuje.

Vedci sa podrobnejšie zaujímali aj o to, či existuje rozdiel medzi bakteriálnymi populáciami v organicky pestovanými jablkami a komerčnými, teda tými, ktoré kúpite v obchodoch. Naposledy spomínané sú často vystavené chemickým hnojivám a pesticídom.

Nie všetky jablká sú si rovné

Výsledky z rozborov, ktoré zverejnili v časopise Frontiers in Microbiology odhalili, koľko baktérií má v sebe jablko. Tiež ukázali, aké kolónie baktérií sú v organicky pestovaných jablkách a ako môžu ovplyvniť chuť ovocia a zdravie.

Prečítajte si tiež:

Zo zistení vyplýva, že nie všetky jablká sú si rovné. Tím rakúskych vedcov analyzoval bakteriálny obsah rôznych zložiek jabĺk - stonky, šupky, ovocné drene, buničinu, teda dužinu i semienka.

„Baktérie, huby a vírusy v jedle prechodne kolonizujú naše črevá. Varenie väčšinu z nich zabíja, a preto surové ovocie a zelenina sú obzvlášť dôležitými zdrojmi črevných mikróbov,“ vysvetlila hlavná autorka štúdie.

Ekologicky pestované jablká majú lepšie baktérie

Podľa profesorky Bergovej, keď sa spočítajú priemery pre každú zložku jabĺk, tak typické 240 gramov vážiace jablko má v sebe asi 100 miliónov baktérií. Najviac ich je v semenách a buničine.

Zároveň poukázala na výhody ekologického pestovania tohto obľúbeného ovocia. „V porovnaní s konvenčnými majú čerstvo pozbierané a ekologicky vypestované jablká výrazne rozmanitejšie, rovnomernejšie a výraznejšie bakteriálne komunity. U bežných jabĺčok z obchodu sa to isté povedať nedá,“ zdôraznila.

Zdroj: samoila ionut/shutterstock.com

Jej tím tiež zistil, že niektoré odrody obsahujú skupinu baktérií, ktoré majú v sebe patogény a potenciálne škodlivé baktérie. „Rôzne bakteriálne populácie sú za vysvetlením, prečo organické jablká môžu chutiť lepšie ako ostatné a zároveň pôsobia pozitívne na naše zdravie,“ cituje portal prostreno.cz profesorku Bergovú.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti