Tipy, ako sa starať o drevené varešky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Svetlana Lukienko/shutterstock.com

Drevené riady totiž patria k tomu najlepšiemu, čo sa v kuchyni používa.

Jaseň, javor, breza, dub, borovica, jelša, smrekovec a mnohé ďalšie. Stromy a drevo z nich sú po tisícročiach spojencom človeka. Dáva nám stavebný materiál a tak aj strechu nad hlavou.

Drevu vďačíme aj za sedenie na stoličkách a krásnemu nábytku v našich príbytkoch. Nemôžeme ani opomenúť jeho silu poskytnúť teplo a zahriať sa na našich chatách.

V neposlednom rade pomáha pri varení, vrátane kuchynských pomocníkov. Bez drevených varešiek, miešačiek, dosiek, misiek a tanierov by svet nebol tým, čím je.

Prečítajte si tiež:

Hoci žijeme v dobe plastovej, niektoré gazdinky určite stále používajú v kuchyni spomínanú drevenú klasiku. Ich nevýhodou je, že časom zvyknú prasknúť, vyblednúť alebo sa vysušia.

V našom článku máme pre vás pár rád, ako sa starať o ich čistotu drevených pomocníkov, aby vám vydržali čo najdlhšie. Dočítate sa aj to, kedy prišiel čas, aby ste ich z kuchyne vyradili.

Zdroj: AtlasStudio/shutterstock.com

Drevo je samo o sebe antibakteriálne. Dôvodom je, že stromy prirodzene bojujú proti infekciám, baktériám a plesniam. Hoci už nie je živým organizmom, jeho vlastnosti zostávajú aj po spracovaní rovnaké.

Drevené riady patria k tomu najlepšiemu, čo sa v kuchyni používa. Keď ich kúpite, väčšinou sú ošetrené minerálnymi olejmi. Táto ochrana však nevydrží navždy. Správna starostlivosť o ne predlžuje ich funkčnosť. Ak máte teda doma nejaký ten drevený kúsok, ošetrujte ich podľa osvedčených tipov.

Zabudnite na umývačku riadu

Drevené riady umývajte ručne, nie v umývačke. Použite na to vždy teplú vodu s jemným čistiacim prípravkom, hubku alebo kefku. Potom ich osušte čistou utierkou a nechajte úplne uschnúť.

Ak máte drevené kuchynské pomôcky hladké a bez dekoru, tak ich raz za čas ošetrite olejom - olivovým, kokosovým alebo iným. Keď ich používate často, robte to raz mesačne.

Ako na to? Kus hubky alebo handričky namočíte do oleja a riad po celom povrchu natriete. Nechajte 24 hodín schnúť a môžete opäť používať. Olej im vráti šmrnc i odolnosť. Rovnakým spôsobom postupujte aj pri doskách na krájanie.

Kedy sa rozlúčiť s milovanou vareškou

Drevené kuchynské pomôcky sa nikdy nerozbijú. Po čase sa v nich môžu urobiť trhlinky, ktorých sa treba zbaviť. Dôvodom je, že v prasklinách sa usadzujú zvyšky jedla. A v kombinácii s vlhkosťou je to pôda pre množenie sa baktérií.

Zápach a škvrny

Drevené predmety absorbujú aj pachy zo silných príchutí, ako je napríklad cesnak alebo cibuľa, čo sa potom prenáša aj na iné potraviny. Ak chcete zápachu predchádzať, utrite drevený povrch polovičkou citrónu alebo pastou zo sódy bikarbóny a vody.

Zdroj: REDPIXEL.PL/shutterstock.com

Keď sa na drevených pomocníkoch objavia škvrny alebo časom zdrsnejú, môžete na tieto nedokonalosti použiť jemný brúsny papier. Jednoducho ich jemne prešmirgľujete. Potom toto miesto naolejujte olejom alebo použite včelí vosk. Potom vydržia veľmi dlho, radí prostreno.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.