Odvolaná Kumanová: Mrzí ma, že odbornosť nie je na prvom mieste

Zuzana Kumanová.
Zdroj: TASR

Návrh personálnej zmeny kritizovala frakcia okolo Márie Kolíkovej.

Štátna tajomníčka Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Kumanová v stredu končí vo svojej funkcii. Návrh na jej odvolanie a zároveň menovanie jej nástupkyne Viery Leščákovej schválila v stredu vláda.

O odvolanie Kumanovej, ktorá sa v rámci rezortu venovala prioritne menšinovej a regionálnej kultúre, požiadala ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽANO) vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Svoj krok komentovala tým, že rozhodnutie o výmene na pozícii štátnej tajomníčky MK SR patrí v zmysle koaličnej dohody do kompetencie strany Za ľudí.

Návrh personálnej zmeny kritizovala frakcia okolo Márie Kolíkovej, odvolanie vníma ako trest za to, že Kumanová podporovala zvolanie mimoriadneho snemu strany.

Poukazuje tiež na doterajšie nulové skúsenosti Leščákovej v oblasti kultúry. Remišová naopak tvrdí, že Leščáková má svojimi skúsenosťami z oblasti školstva podporiť aktivity na zvýšenie edukačného rozmeru kultúry.


Remišová nepovedala Kumanovej dôvod jej odvolania z postu štátnej tajomníčky.  Kumanová sa ani nestretla s výhradami k svojej práci či k svojim odborným názorom. Vyhlásila to Kumanová v reakcii na svoje stredajšie odvolanie. Vo vnútrostraníckych diskusiách zastávala podľa svojich slov neutrálny postoj, no niektoré diskusie boli podľa nej za čiarou.

„Dôvod nebol pomenovaný ani nikdy neboli výhrady k mojej práci alebo k tomu, aké odborné názory by som tu zastávala. Aj interpretácia, že pani Leščáková príde realizovať témy, ktoré sa viac týkajú vzdelávania, tak s tým, že toto by sa malo posilniť na ministerstve kultúry, som sa predtým nestretla,“ povedala Kumanová novinárom. O svojom odchode sa dozvedela na stretnutí s Remišovou.

Kumanová sa necíti kompetentná vyjadrovať sa k vnútrostraníckym problémom. Z pozície štátnej tajomníčky bola členkou predsedníctva bez hlasovacieho práva, niektoré predsedníctva boli podľa nej veľmi búrlivé. Nemyslí si, že bola odvolaná pre svoje konkrétne názory.

„Zostávala som veľmi neutrálna v rozhodnutiach, ktoré sa diali na predsedníctve. Nemala som hlasovacie právo, ale niektoré skutky a formulácie, a diskusie sú naozaj za čiarou,“ dodala.

Mrzí ju, že pri politických rozhodnutiach nie je odbornosť na prvom mieste. „Je to výsledok dohody a koaličného rozhodnutia, a rozhodnutia Veroniky Remišovej,“ zdôraznila Kumanová. Teší ju podpora a list, ktorým sa rómske osobnosti obrátili na premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

„Za deväť mesiacov sa nám podarilo jednak ukončiť výzvu a začať implementáciu projektov na kultúrno-kreatívne centrá, jednak rozbehnúť výzvu na regionálnu kultúru,“ spresnila s tým, že mala na starosti aj štátny jazyk a národnostné menšiny. Podieľala sa tiež na príprave strategických dokumentov.

Kumanová ešte nevie, kde bude profesijne ďalej pôsobiť, má podľa svojich slov niekoľko pracovných ponúk, ponúkajú jej participáciu na rôznych projektoch.


BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuzana Kumanová

Dôležité udalosti