Imrecze: Aj ja som urobil chyby ako riaditeľ, preto som sa rozhodol spolupracovať

František Imrecze.
Zdroj: TV Markíza

V súvislosti s podmienkami vo väzbe vyhlásil, že ho nikto netýral.

Bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze po štvrtkovom (26. 8.) výsluchu na NAKA v kauze Mýtnik priznal, že urobil vo svojej funkcii chyby. Odmieta, že by ho niekto na výpovede navádzal.

Deklaroval, že zodpovedal všetky otázky orgánov činných v trestnom konaní a vypovedal o všetkých skutkoch tak, ako si ich pamätá. Tvrdí, že pre spoluprácu s OČTK sa rozhodol na základe viacerých okolností, považoval to za správne. O svoj život sa podľa vlastných slov neobáva.

„Vyhodnocujem to tak, že som urobil chyby v pozícii prezidenta FS. Je mi to ľúto. Aj toto uvedomenie si prispelo k môjmu rozhodnutiu, že spolupracovať s OČTK je správne," priznal.

Podľa vlastných slov sa necíti ako udavač. Deklaroval, že o všetkých skutkoch vypovedal tak, ako ich zažil, ako si ich pamätá a ako ich vníma v čase, keď o nich vypovedá. "Odpovedal som, verím detailne, na všetky otázky OČTK," dodal s tým, že sa nechce bližšie vyjadrovať vzhľadom na neverejnosť konania, aby neohrozil vyšetrovanie.

Medzi zranenými sú podľa správ médií aj niekoľkí americkí vojaci.

Nechcel povedať ani to, či pri štvrtkovom výsluchu vysvetlil niektoré nezrovnalosti s inými výpoveďami. Za svojimi tvrdeniami si stojí. Na otázku, či ho vyšetrovatelia navádzali na konkrétne odpovede, odpovedal, že niečo také nezažil. "Mňa nikto nikdy na nič nenavádzal," podčiarkol.

V súvislosti s podmienkami vo väzbe dodal, že ho nikto netýral. "Na človeka, ktorý predtým nikdy nemal problém so zákonom, je to veľký psychický tlak, to môžem potvrdiť," doplnil.

  

Imrecze sa 30.7. dostal na slobodu. K trestnej činnosti, ktorá sa mu kladie za vinu, sa priznal a úprimne ju ľutuje. Zároveň spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní na objasňovaní ďalšej závažnej trestnej činnosti.

Vyšetrovateľ si na výsluch zavolal aj Michala Suchobu, ktorý prišiel vypovedať krátko po 13.00 h. Ani on na otázky novinárov neodpovedal.

Počas akcie Mýtnik bol zadržaný a väzobne je stíhaný podnikateľ Jozef Brhel. Zadržaný bol aj jeho brat Peter Brhel a Jana Rovčaninová.

Jozefa Brhela zobral právoplatne do väzby Najvyšší súd SR 1. marca. U neho skonštatoval odvolací súd dôvody útekovej a kolúznej väzby. Petra Brhela prepustili z väzby v apríli.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme František imrecze

Dôležité udalosti