Deťom obéznych matiek hrozí vážny problém. V dospelosti môžu čeliť vyššiemu riziku vážnej choroby

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / Kletr

Hlavnou výhodou tejto štúdie je jej dĺžka - dáta sa totiž zbierali desiatky rokov.

V prípade, ak je budúca matka počas tehotenstva obézna, môže to zvyšovať riziko vzniku rakoviny hrubého čreva u jej dieťaťa neskôr v dospelosti. Ukazuje to výskum, ktorého výsledky vyšli v odbornom žurnále Gut.

Výsledky výskumu naznačujú, že kľúčovým faktorom pre vznik rakoviny čriev v dospelosti môžu byť podmienky v maternici matky. Súčasne pomáhajú vysvetliť rastúci výskyt tohto ochorenia u mladších dospelých, tvrdia vedci.

Autori využili dáta o viac ako 18-tisíc dvojiciach matka-dieťa, ktoré sú spracované v databáze Child Health and Development Studies (CHDS) v Inštitúte verejného zdravia v kalifornskom Oaklande.

Cieľom bolo preštudovať, či obezita matky, nadmerný prírastok hmotnosti v tehotenstve alebo vysoká pôrodná hmotnosť nemôžu byť spojené so zvýšeným rizikom rakoviny čriev v dospelosti.

Hlavnou výhodou tejto štúdie je jej dĺžka - dáta sa totiž zbierali desiatky rokov. Pri zápise do štúdie v rokoch 1959 až 1966 poskytli matky vedcom základné informácie o ich zdravotnom stave.

Zo zdravotných záznamov potom autori štúdie získali podrobnosti o diagnostikovaných ochoreniach, vyšetreniach a predpísaných liekoch, a to v čase od šiestich mesiacov pred tehotenstvom až po pôrod.

Vedci zaradili matky podľa ich BMI do štyroch kategórií: podváha (do 18,5 BMI), zdravá hmotnosť (18,5-24,9), nadváha (25-29,9) a obezita (30+). Sledovalo sa potom aj to, ako veľmi ženy v tehotenstve priberali a ako ťažké deti sa im rodili.

Deti, ktoré tieto matky porodili, potom v rámci štúdie sledovali cez kalifornský register monitorujúci prípady rakoviny po dobu 60 rokov - až do roku 2019.

Väčšina z 18 751 detí (48 percent) sa narodila na začiatku 60. rokov minulého storočia. Približne tretinu (34 percent) tvorili rasové/etnické menšiny a polovica (52%) pochádzala z rodín s ročným príjmom pod celoštátnym priemerom.

Počas sledovaného obdobia v rokoch 1986-2017 diagnostikovali rakovinu hrubého čreva 68 osobám vo veku 18 až 56 rokov.

Približne polovici z nich (48,5 percenta) ju diagnostikovali pred dosiahnutím 50. roku života. Takmer každý piaty mal rakovinu čreva v rodine.

Potomkovia s pôrodnou váhou štyri kilogramy a viac mali častejšie obézne matky (16 percent), než matky s podváhou/zdravou hmotnosťou (7,5 percenta) alebo nadváhou (11 percent).

Zásadné však bolo ďalšie zistenie. V porovnaní s podváhou alebo zdravou hmotnosťou boli nadváha a obezita spojené s viac než dvojnásobným zvýšením rizika rakoviny čriev u potomkov.

Kým u matiek s podváhou alebo zdravou hmotnosťou bol výskyt rakoviny hrubého čreva u ich dospelých detí v 6,7 prípadov na 100-tisíc detí, u obéznych matiek to bolo v 16,2 prípadov na 100-tisíc detí. Tento rozdiel sa podľa štúdie nedá ignorovať.

Kým skorý prírastok hmotnosti matiek počas tehotenstva nebol spojený s rizikom rakoviny čriev, celkový prírastok hmotnosti áno.

Pokiaľ nastávajúca matka pribrala 23 až 29 kilogramov, potom sa riziko pre jej potomka zdvojnásobilo. Riziko bolo tiež vyššie u detí, ktorých pôrodná hmotnosť bola štyri a viac kilogramov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.