Domáce

Psy ako ochrancovia. Pozrite sa, koľkokrát pomohli odhaliť zločin

vlciak1.jpg

Špeciálne vycvičené psy finančnej správy vykonali v prvom polroku tohto roka viac ako 4300 kontrol.

Pomáhajú pri odhaľovaní omamných a psychotropných látok, tabakových výrobkov a tabaku, chránených živočíchov a výrobkov z nich, liekových prípravkov a finančnej hotovosti. Colníci vďaka nim odhalili tento rok 190 prípadov porušenia zákona. Informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Najviac pozitívnych zistení bolo pri tabaku. "Za prvých šesť mesiacov sme zaznamenali mierny nárast pašovania cigariet v menších množstvách skrytým spôsobom, buď priamo v batožine, alebo na tele osôb," priblížila Macíková.

Pri nelegálnom transporte väčšieho množstva cigariet asistencia služobných psov výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úspešného odhalenia úkrytov, ktoré sa bežnými postupmi vykonávania kontrol v podstate nedajú identifikovať.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké napríklad takto našli v osobnom aute 28.460 cigariet. Podobne to bolo pri kontrole na cestnej komunikácii Milhosť, kde na odpočívadle označil pes batožinový priestor auta. Nachádzalo sa v ňom 36.120 cigariet rôznych značiek.

Služobné psy kontrolujú aj vlakové súpravy. Na východnej hranici sa takto našlo 13.800 cigariet, označených kontrolnými známkami Ruskej federácie. Okrem toho pomáhajú pri poštových zásielkach. Napríklad v Banskej Bystrici takto odhalili dva balíky, ktoré obsahovali kokové listy a syntetické drogy. Na tej istej pošte zachytili tiež podozrivú zásielku s väčším množstvo Viagry a Dragon Power.

BRATISLAVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti