Diskriminovaní dôchodcovia sa dočkali. Poisťovňa im vypláca kompenzácie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

Ide o skupinu, ktorej v minulosti neznížili dôchodkový vek za počet vychovaných detí.

Vychovali deti, no dôchodkový vek im v minulosti neznížili. Sociálna poisťovňa teraz vypláca kompenzácie diskriminovaným dôchodcom. Niektorí dostanú jednorazovú sumu, iní odídu do dôchodku skôr.

Za každé vychované dieťa môžu ísť do dôchodku o polroka skôr. Viac ako 140-tisíc žien aj mužov ale v minulosti z tabuliek vypadli a roky za vychované deti im neodpočítali.

Parlament napokon chybu napravil a od januára tohto roka dôchodkový vek zmenil. Sociálna poisťovňa sľubovala kompenzácie do roku 2022, napokon ich začala vyplácať skôr.

„Sociálna poisťovňa k dnešnému dňu vyplatila viac ako 54-tisíc kompenzácií, tieto kompenzácie vyplatila k riadnym starobným dôchodkom, predčasným starobným dôchodkom, ktoré boli vyplatené minulý rok, ale aj k dôchodkom, ktoré sú priebežne priznávané tento rok," uviedla Zuzana Dvoraková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Nová právna úprava rozlišuje tri skupiny dotknutých ročníkov. „Prvou skupinou sú ženy, ktoré dosiahli dôchodkový vek a začali poberať dôchodok ešte pred januárom 2021. Druhou skupinou sú ženy, ktoré podľa starej právnej úpravy do januára 2021 dôchodkový vek nedosiahli, ale podľa nového zákona by ho dosiahli skôr. Majú nárok na kompenzáciu, a to vo forme jednorazového doplatku k dôchodku alebo formou navýšenia mesačnej sumy dôchodku," dodala hovorkyňa.

Zvyšná skupina, ktorá nárok na dôchodok zatiaľ nemá, tej sa už podľa novej tabuľky odpočíta 6, 12 alebo 18 mesiacov za každé dieťa.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti