Ministerstvo podáva sťažnosť na lekára Liptáka za jeho postoj ku COVID-u. Môže dostať pokutu

Praktický lekár Peter Lipták musel zatvoriť svoju ordináciu po návšteve polície.
Zdroj: TASR

Bagatelizuje ochorenie COVID-19, porušuje opatrenia a odrádzal seniorov od očkovania.

Ministerstvo zdravotníctva podáva sťažnosť Slovenskej lekárskej komore na lekára Petra Liptáka.

Dôvodom je jeho dlhodobý odmietavý postoj k očkovaniu proti COVID-19 a nabádanie k porušovaniu opatrení.

„Povolanie lekára si právom zasluhuje vysokú mieru spoločenského uznania a rešpektu. Zároveň povolanie lekára so sebou nesie aj veľkú mieru zodpovednosti nielen v ambulancii, ale aj vo verejnom živote. Slovo lekára má prirodzene veľký vplyv na verejnosť. Preto je nebezpečné, ak lekár spochybňuje vedecky dokázané fakty, nabáda na porušovanie právnych predpisov a zľahčuje vážnosť a priebeh ochorenia," uvádza rezort zdravotníctva na Facebooku.

Ministerstvo dodáva, že Lipták bagatelizuje závažnosť ochorenia COVID-19 a pravidelne šíri dezinformácie o očkovaní. Od očkovania dokonca odrádzal aj seniorov v domove dôchodcov. Vystupoval na protivládnych demonštráciách bez rúška, čím porušoval platné nariadenia.

Slovenská lekárska komora môže v prípade porušenia etického kódexu vyvodiť voči lekárovi zodpovednosť.

Komora: Chceme stretnutie s ministrom

Komora na Facebooku reaguje, že oficiálnu sťažnosť ešte nedostali. Ak sa tak stane, kontaktujú Liptáka, aby sa k sťažnosti vyjadril.

„Následne po oboznámení sa so všetkými relevantnými skutočnosťami a písomnosťami rozhodne, či podá návrh na začatie disciplinárneho konania Disciplinárnej komisii. Tá môže udeliť lekárovi napomenutie alebo pokutu až do výšky 1659 eur. Pri opakovanom porušení môže byť dokonca aj vylúčený zo SLK," dodáva Slovenská lekárska komora.

Dodávajú, že vzhľadom na množiace sa podnety plánuje Komora stretnutie s ministrom zdravotníctva, na ktorom chcú hovoriť o širších kompetenciách a právomociach Komory.

Aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa minulý utorok (17. 8.) vyjadril, že sa dištancuje od vyjadrení Liptáka, ktoré verejne prezentuje v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

Lipták v nich podľa zväzu v žiadnom prípade nenachádza podporu vedenia ZAP.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti