Koláč, lievance či dezertné poháre. Pripravte si recepty, v ktorých zužitkujete zvyšky z kuchyne

Koláč, lievance či dezertné poháre. Pripravte si recepty, v ktorých zužitkujete zvyšky z kuchyne
Zdroj: Teleráno

Už niekoľko rokov sa apeluje na Slovákov, aby netvorili potravinový odpad.

Poznáte to všetci, v nedeľu urobíte veľký rodinný nákup a už o niekoľko dní čelíte výzve, ako zužitkovať zvyšky surovín, ktoré vám zostali. V dnešnej dobe, kedy sú potraviny čoraz drahšie a každý sa snaží čo najmenej potravín vyhadzovať, je dôležité naučiť sa improvizovať. A nie hocijako.

Už niekoľko rokov sa apeluje na Slovákov, aby netvorili potravinový odpad. Ročne vyhodíme takmer päťtisíc ton potravín. Podľa prieskumov tvorí 40 percent zelenina a ovocie, ktoré najrýchlejšie podliehajú skaze. Nasleduje pečivo, hotové jedlá, mliečne výrobky, mäso a ryby, trvanlivé potraviny a na záver nápoje - pivo, víno a alkohol.

Ich spracovanie môže byť pritom jednoduché. Mäso a ryby sú základ a zo zvyškovej zeleniny si jednoducho môžete pripraviť takzvaný "zbytkovník". Teda buď zmes zvyškovej zeleniny opečiete na panvici alebo z nej pripravíte šalát a bude to príloha. A čo robiť s ovocím a mliečnymi výrobkami? To nám v Teleráne poradila Razija Kudlicska Trnačević, ktorá sa zamerala na recepty, v ktorých zužitkujete zvyšky.

Zdroj: Teleráno

Loaf koláčik ovocný

Ingrediencie: 100 g hladkej špaldovej múky, 100 g mletého maku, 300 g gréckeho jogurtu, 1 limetka alebo pomaranč, 1 ČL sódy bikarbóny, 1 a pol ČL kypriaceho prášku, 3 vajíčka, mletá vanilka, 40 ml, olivového oleja, 1 dcl malinového koncentrátu, 120 g trstinového alebo kokosového cukru, 200 g čerstvých čučoriedok, 1 ČL hladkej špaldovej múky

Postup: Do misky si dáme vajíčka, jogurt a cukor a poriadne metličkou šľaháme. Pridáme limetkovú kôru a šťavu, malinový koncentrát a postupne zašľahávame aj ostatné mokré suroviny. Sypké suroviny spolu poriadne zamiešame a pridáme do mokrej zmesi, ktorú spojíme a miesime do hladkej konzistencie. Čučoriedky si umyjeme, osušíme a zamiešame s lyžičkou múky, môžeme ich zamiešať do cesta alebo vysypať na už naliate cesto. Pečieme vo vyhriatej rúre na 175 stupňov Celzia.

Vrch koláča môžete preliať polevou z bielej čokolády, kokosovej smotany a šťavy z citróna.


V koláči ste takto spotrebovali vajíčka, grécky jogurt a ovocie, ktoré pomerne rýchlo podliehajú skaze. Tu to však nekončí. Existujú ešte ďalšie dve recepty, ktoré na tento koláč nadväzujú.

Prvým sú lievance. V koláči ste použili ovocie a biely jogurt, väčšinou však niečo z nich ešte zostane. Ak máte malé dieťa, možno zjedlo len polovicu banánu, a tak je nutné spotrebovať aj ten. Najlepšou možnosťou je, že ho vidličkou rozpučíte, pridáte zostatkový jogurt, ovsenú múku, ak zostala aj šťava z limetky či pomaranču a škoricu. Lievance lyžicou vytvarujte na papier na pečenie a dajte po koláči piecť do rúry. Na záver ich dozdobte zvyškovým ovocím.

Ak sa vám predsa nepodarilo všetko spotrebovať, nastal čas na prípravu tretieho dezertu a to dezertných pohárov. Na spodok dajte korpus z koláčových odrezkov, následne zostatkové ovocie, čokoládový krém vyrobený zo smotany a čokolády a na záver ich prelejete zvyškovou polevou z koláča.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti