Pri kúpe tašky musíte brať do úvahy vek a váhu dieťaťa. Táto tabuľka vám pomôže s výberom

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Monkey Business Images

Nemenej dôležitý je aj materiál.

Nový školský rok klope na dvere a pre rodičov detí nastal najvyšší čas na to, aby pre svoje ratolesti vybrali správnu školskú tašku. Nepodceniť nákup a zistiť si potrebné informácie musí byť samozrejmosťou.

V súčasnosti ponúka trh niekoľko možností, a tak sa v prvom rade musíte rozhodnúť, či chcete školský batoh, školskú tašku alebo aktovku. Výber je v podstate len na vás, zamerajte sa najmä na hmotnosť, veľkosť a materiál.

„Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke. Rodičia by mali dohliadať na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci,“ hovorí Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR.

Veľmi dôležitým detailom sú popruhy. Okrem ramenných by správna a kvalitná taška mala obsahovať aj tie bedrové. Prečo? „To najdôležitejšie pri výbere tašiek je ergonomický systém. Chrbát dieťaťa je totiž veľmi často preťažovaný, žiaci nosia do školy veľa ťažkých vecí. Práve preto je dôležitá výstuha a popruhy, ktoré chrbát odľahčia. Taška môže obsahovať napríklad hliníkový rám, ktorý prenáša váhu z ramien na bedrá. Ide o spôsob prenosu váhy, ktorý sa využíva aj pri výrobe turistických batohov," tvrdí odborník Roman Chomát, ktorý nám viac dôležitých detailov pri výbere tašky prezradil v rozhovore v Teleráne.

Viac užitočných rád sa dozviete v nasledujúcom videu.

 

Odporúčaná hmotnosť školských tašiek:

Z hľadiska ochrany zdravia žiakov sa odporúčajú nasledovné hmotnosti školských aktoviek podľa ročníkov základnej školy:

- u žiakov 1. a 2. ročníka: 2,5 kg
- u žiakov 3. a 4. ročníka: 3,5 kg
- u žiakov 5. a 6. ročníka: 4,5 kg
- u žiakov 7. až 9. ročníka: 5 kg

Ide o odporúčané hodnoty od UVZ SR, nie záväzné hodnoty. Zodpovedajú zhruba desiatim percentám hmotnosti dieťaťa daného veku. Práve preto je dôležité, aby ste pri kupovaní školskej tašky brali do úvahy hmotnosť dieťaťa.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.