Ročne prepadnú na Slovensku tisíce žiakov. Ministerstvo prinieslo stratégiu, ktorá s tým má skoncovať

Ročne prepadnú na Slovensku tisíce žiakov. Ministerstvo prinieslo stratégiu, ktorá s tým má skoncovať
Zdroj: TV Markíza

Otázka je, či majú školy priestor na jej uskutočnenie.

Chcú znížiť počet prepadnutých žiakov. Minister školstva predstavil plán, ktorý má zabrániť tomu, aby boli deti v škole neúspešné. V hre je aj zrušenie opakovania ročníka.

Nedostatočná na vysvedčení. Takíto neúspech zažívajú každoročne tisícky detí. Toto číslo sa každým rokom znižuje len nepatrne. Najmenej žiakov prepadlo predminulý školský rok, kedy sa opakovanie ročníka neodporúčalo.

„Spravidla 60 percent opakovaní je na prvom stupni a 40 percent je na druhom stupni základných škôl. A toto je varujúce pre nás všetkých. Pre naše ministerstvo, aj pre spoločnosť,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling.

Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo preto prichádza so stratégiou, ako zabrániť prepadávaniu. Školy budú od nasledujúceho školského roka postupovať tak, že najskôr vyhľadajú rizikového žiaka, zistia, prečo by mohol prepadnúť a následne mu pomôžu, aby neprepadol.

Takzvaná nová stratégia proti prepadávaniu môže naraziť na problém. Kto bude s rizikovými žiakmi pracovať? Školy totiž každý rok hlásia nedostatok asistentov, psychológov či špeciálnych pedagógov.

Ako vníma stratégiu psychológ. sa dozviete z reportáže Moniky Grznárovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Branislav Gröhling

Dôležité udalosti